Миловић у Загребу: 44. Влада вратила приступање ЕУ као први приоритет, радимо пуном паром за тај циљ

Објављено: 19.02.2024. 12:51 Аутор: Министарство правде

Без пуне интеграције Црне Горе и осталих земаља западног Балкана у Европску Унију (ЕУ) нема стабилности и напретка у том региону, а ни напретка ни будућности за ЕУ, ако је њен стратешки циљ економско и политичко интегрисање цијелог простора Европе и стварање чврсте заједнице евопрских држава, казао је министар правде Андреј Миловић, на међународној конференцији – „Будућност проширења ЕУ“, која се данас и сјутра одржава у Загребу.

Министар Миловић је рекао да је пуноправно чланство Црне Горе у ЕУ од формирања 44. Владе Црне Горе опет приоритетан циљ наше државе, и опредјељење које нема алтернативу.

Нова Влада има врло амбициозну агенду када је ријеч о испуњавању свих обавеза из преговарачког процеса. Осим тога Црна Гора је де фацто најдаље одмакла у процесу преговора са ЕУ, што потврђују сигнали које добијамо са важних партнерских адреса. Због тога сматрамо да заслужујемо пуну подршку на путу европских интеграција, како најближег сусједа из ЕУ – Хрватске, која подржава темељно начело индивидуалних заслуга (merit based approach), тако и осталих чланица Уније, казао је Миловић.

Црна Гора, када је ријеч о реформи правосуђа - законодавства и институција, већ увелико ради на измјенама и допунама преко десет закона и законика, међу којима посебно ваља истаћи измјене Закона о Судском савјету и судијама, Закона о државном тужилаштву, Закона о Специјалном државном тужилаштву, Закона о спрјечавању корпуције, Закона о одузимању имовинске користи стечене криминалном дјелатношћу. 

Министарство поравде активно ради и на оснивању Специјалног суда за борбу против организованог криминала, високе корупције, прања новца и ратних злочина, што је наишло на разумијевање и посебне похвале наших партнера.

Осим министра Миловића, представника бриселске администрације и земље домаћина Хрватске, на конференцији „Будућност проширења ЕУ“ у Загребу, учествују представници влада: Босне и Херцеговине, Косова, Албаније, Сјеверне Македоније и Украјине.

Да ли вам је садржај ове странице био од користи?