Пажња: Садржај ове странице је дио архивског садржаја и односи се на претходне сазиве Владе Црне Горе. Могуће је да су информације застарјеле или нерелевантне.
Архива

Семинар: Разумијевање и развој вјештина за дигиталну еру, Торино

Објављено: 11.10.2023. 10:42 Аутор: Завод за школство

Семинар „Разумијевање и развој вјештина за дигиталну еру” одржан је у Торину 9. и 10. октобра 2023. године. Ради се о интерактивном догађају на којем су учесници имали прилику да уче, истражују, разговарају о иновативним програмима који се односе на препознавање и развијање дигиталних вјештина и размотре могућности умрежавања.

Учесници семинара су били експерти Skills Lab-а из партнерских земаља ETF-а, истраживачи који су укључени у низ иновативних пројеката дигиталних вјештина, као и представници институција које су директно одговорне за креирање образовних политика.

Како развијање дигиталних вјештина, иновативних метода и техника функционишу у пракси и како се могу користити у подршци доношењу и спровођењу политика, учесници су сазнали кроз обилазак организација које се баве њиховим развојем и имплементацијом.

Наглашавајући важност етичке употребе дигиталних вјештина и технологија, током рада у радним групама, размјењивана су искуства и дате препоруке како се током образовања и обуке може одговорити захтјевима дигиталне револуције у вјештинама.

На почетку семинара, представљени су научни радови:

„Вјештачка интелигенција у пракси: разбијање митова”

„Дигитални хуманизам: како развијати дигиталне технологије и политике засноване на људским правима, инклузији и разноликости”

Кроз шест радних група вођена је расправа о сљедећим темама

  • Дигитализација и образовање: који је утицај дигитализације и вјештачке интелигенције на систем образовања
  • Дигитализација и тржиште рада: који је утицај дигитализације и вјештачке интелигенције на тржиште рада и начине рада
  • Дигиталне вјештине: који је утицај дигитализације на запослене и њихове вјештине, и њихову инклузију на тржишту рада
  • Вјештачка интелигенција и вјештине интелигенција: који је потенцијал вјештачке интелигенције у активностима вјештине интелигенције и политикама образовања
  • Дигитализација и наставници: са којим вјештинама је неопходно да наставници располажу како би ефикасно спроводили наставу у дигитално доба
  • Дигитализација и јавни сектор: како дигитализација може помоћи јавним службама у пружању подршке својим корисницима

Учесници из  Црне Горе су били: Невена Чабрило испред Завода за школство и Милош Франовић испред Министарства просвјете.

Да ли вам је садржај ове странице био од користи?