Пажња: Садржај ове странице је дио архивског садржаја и односи се на претходне сазиве Владе Црне Горе. Могуће је да су информације застарјеле или нерелевантне.
Архива

Стратегија дигиталне трансформације по угледу на најбоље свјетске праксе Нацрт закона: Електронски документ изједначен са папирним

Објављено: 26.04.2021. 15:30

Министарство јавне управе, дигиталног друштва и медија данас је организовало иницијалне консултације током развојне фазе нацрта Стратегије дигиталне трансформације Црне Горе 2022-2026, Стратегије сајбер безбједности Црне Горе 2022-2026. и консултације током јавне расправе поводом Нацрта закона о измјенама и допунама Закона о електронском документу.

Консултације су одржане како би се обезбиједило веће учешће јавности у процесу израде стратешких докумената, те како би тај процес био инклузиван од почетка. У консултацијама су учествовали представници привреде, академске заједнице, НВО сектора и међународних удружења у Црној Гори.

У уводном обраћању ријеч је имала државна секретарка у Министарству јавне управе, дигиталног друштва и медија, Марина Бановић, која је казала да су иницијалне консултације о два стратешка документа и Нацрту Закона о измјенама и допунама закона о електронском документу од виталног значаја за дигитализацију црногорског друштва.

„У протеклом периоду имали смо прилике да се сретнемо и разговарамо и ти разговори су показали да су ови пројекти од посебног интересовања за пословну заједницу у Црној Гори. То није изненађујуће, с обзиром на то да овај сет докумената представља веома значајне карике у процесу дигиталне трансформације“, казала је Бановић.

Мирјана Беговић, начелница дирекције за електронску управу, казала је да Стратегија дигиталне трансформације 2022-2026. представља један од кључних стратешких докумената Владе Црне Горе.

„У току израда неколико стратешких документа у области реформе јавне управе, сајбер безбједности, а циљ је да се ови процеси синхронизују. Веома је важно да у овој иницијалној фази консултација добијемо инпуте од привреде у области електронског пословања, али и од свих заинтересованих страна“, саопштила је она.

Беговић је казала да ће ситуациона анализа указати на све проблеме и изазове када је у питању дигитана трансформација, те да ће се током израде стратегија угледати на праксе земаља које су лидери у развоју електронских сервиса, као што су: Естонија, Словенија, САД и Велика Британија.

Душан Кркотић, шеф Одсјека за информациону-комуникациону инфраструктуру и информациону безбједност, представио је план активности на изради Стратегије сајбер безбједности Црне Горе 2022-2026, са Акционим планом за 2022.

Он је казао да ће се имплементацијом овог документа обезбиједити унапређење сајбер простора на свим нивоима у држави, те унапређење институционалног оквира за одговор на сајбер инциденте који су све комплекснији, унапређење стандарда и смјерница које доносе ЕУ и НАТО, као и адекватна заштита критичних информатичких сервиса.

„Реализацијом плана активности обезбиједиће се правовременост у раду, транспарентност процеса стратешког планирања и укљученост свих заинтересованих националних и међународних актера“, закључио је Крикотић.

Јелена Кнежевић, начелница Дирекције за нормативу и стандардизацију је казала да се након дугогодишње примјене овог закона приступило изради Нацрта закона о измјенама и допунама Закона о електронском документу.

„У пракси се показало да је неопходно његово унапређење које се односи прије свега на примјену, правну ваљаност електронског документа, изразе и др, те га је неопходно измијенити и допунити у дијелу дигитализације папирног документа, овјере дигитализованог документа и достављања електронских докумената“, саопштила је она.

Кнежевић је казала да су предложене новине у области регулисања коришћења и пуноважности дигитализованог документа који је конвертован из папирне у електронску форму.

„Овим законом електронски документ је изједначен са папирним у смислу пуноважности, доказне снаге и писане форме. Електронска форма, овјерена од стране доносиоца акта, нотара или другог овлашћеног лица, имаће исту доказну снагу као и изворни папирни документ“ саопштила је она.

Кнежевић је нагласила да је новина и регулисање начина достављања електронског документа правних и физичких лица према надлежним органима, између надлежних органа и странака, као и достављање електронског документа између надлежних органа, те да ће доношење овог закона допринијети унапређењу пословног амбијента, развоју услуга електронске управе, као и ефикаснијем поступању правних и физичких лица и надлежних органа, што ће резултирати и већом услужношћу према грађанима и привреди.

„Употреба електронског документа у правном промету, управним, судским и другим поступцима ће резултирати развојем нових електронских сервиса високог нивоа софистицираности“, закључила је Кнежевић.

Она је казала да је оквирно израчуната уштеда времена и новца, преко система за електронско управљање документима – еДМСа за 17 институција на годишњем новоу од 60.725,00 €.

Представници привреде су истакли задовољство поводом израде стртаешког документа, те дали конкретне предлоге за унапређење, како самог процеса израде, тако и самих докумената. Такође, пружили су пуну подршку Министарству јавне управе, дигиталног друштва и медија у дефинисању стратешког и нормативног оквира у циљу спровођења дигиталне трансформације.

Јавни позив за консултације заинтересоване јавности у почетној фази припреме Стратегије дигиталне трансформације Црне Горе 2022-2026, Стратегије сајбер безбједности Црне Горе 2022-2026.  и Нацрта закона о измјенама и допунама Закона о електронском документу траје објављен је 19. априла и трајаће до 17. маја.

МИНИСТАРСТВО ЈАВНЕ УПРАВЕ, ДИГИТАЛНОГ ДРУШТВА И МЕДИЈА

Да ли вам је садржај ове странице био од користи?