Свечано отворен Љетњи војни камп за средњошколце

Објављено: 24.06.2026. 11:11 Аутор: МИНИСТАРСТВО ОДБРАНЕ


Свечаном церемонијом у касарни „Бригадир Милош Драгишин Меденица“ у Колашину данас је отворен десети Љетњи војни камп за средњошколце Министарства одбране и Војске Црне Горе, који и ове године окупља младе заинтересоване за стицање нових знања, искустава и вјештина кроз динамичне и едукативне садржаје.

Камп је свечано отворио замјеник начелника Штаба Генералштаба за ресурсе и подршку, пуковник Хајрудин Ђерекарац, који је обраћајући се учесницима истакао да их у наредним данима очекује прилика да изађу из зоне комфора, тестирају сопствене могућности, стекну нова знања и развијају тимски дух.

Он је казао да Љетњи војни камп није само мјесто за учење основних војничких вјештина, већ и простор за развијање одговорности, упорности, међусобног повјерења и пријатељства.


„У наредним данима упознаћете живот и рад у природи, савладаваћете планинске и водене препреке, пролазићете кроз тактичке задатке и суочавати се са изазовима који траже снагу, упорност, сналажљивост и међусобно повјерење“, навео је Ђерекарац.

Истакао је да је посебна вриједност кампа у томе што младима пружа могућност да вријеме проведу активно, у природи, градећи карактер и самопоуздање.

„Овдје није најважније ко је најбржи или најјачи, већ ко је спреман да учи, да се труди и да не одустаје када постане тешко“, поручио је пуковник Ђерекарац.

Он је учесницима пожелио успјех, добру енергију, нова пријатељства и искуства која ће памтити дуго након завршетка кампа.

„Искористите сваки тренутак. Постављајте питања, прихватајте изазове и не бојте се грешака, јер управо кроз њих највише учимо. Нека авантура почне!“
Након обраћања, пуковник Хајрудин Ђерекарац прогласио је Љетњи војни камп отвореним.

Током наредне двије седмице, скоро 50 средњошколаца из цијеле Црне Горе, заједно са вршњацима из Сјеверне Македоније, проћи ће кроз низ занимљивих и изазовних активности, које укључују основе војничке обуке, алпинизам, рафтинг, преживљавање у природи, физичку обуку, као и друге садржаје усмјерене на развој тимског духа и самопоуздања.

Већ деценију кроз овај програм, младим људима се пружа прилика да се непосредно упознају са војничким позивом, вриједностима које баштине Министарство одбране и Војска Црне Горе, као и могућностима које систем одбране нуди за лични и професионални развој.

Камп је истовремено и важан мост између Војске и друштва, којим се код младих подстичу одговорност, дисциплина, тимски рад и осјећај припадности заједници, уз јачање повјерења и разумијевања улоге Војске Црне Горе у савременом друштву.

Да ли вам је садржај ове странице био од користи?