Трансформацијом институција за одрживи развој

Канцеларија за одрживи развој Генералног секретаријата Владе и Канцеларија програма за развој Уједињених нација (UNDP) уз подршку Регионалне школе јавне управе (ReSPA) и учешће Европске мреже за одрживи развој (ESDN) организовали су 26 и 27. марта у хотелу Авала у Будви дводневну радионицу на тему “Транформација управљања за ефикаснију имплементацију Циљева одрживог развоја”. Радионици су присуствовали представници државних институција, цивилног друштва, међународних организација као и земаља Западног Балкана.

Анета Канкараш, руководитељка Канцеларије за одрживи развој истакла је важност оваквих платформи за дијалог и размјену искустава и знања између земаља у области одрживог развоја. Како је казала, за успјешно спровођење политике одрживог развоја неопходна је политичка воља, стабилност, континуитет институција, као и финансијска подршка. Канкараш је подсјетила да ће се ове године на маргинама Скупштине Уједињених нација, одржати Самит за будућност, као јединствена прилика да се вратимо на пут испуњавања циљева одрживог развоја и достигнемо консензус у постизању одрживе садашњости и грађењу боље будућности.

Kancelarija za održivi razvoj

Александра Киковић, руководитељка тима за зелени и инклузивни развој у UNDP Црна Гора, истакла је кључну важност напора које Црна Гора чини у остваривању Агенде 2030. UNDP подржава ове напоре кроз сарадњу са Националним савјетом за одрживи развој, пружајући техничку експертизу, подржавајући иницијативе, јачање капацитета и могућност мобилизације ресурса.

Gentian Xhaxhiu, програмски координатор у ReSPA-и казао је да су ефикасна координација и добро управљање кључни за напредак одрживог развоја на Западном Балкану. Институције попут ReSPA-е играју кључну улогу у подстицању координације и изградњи капацитета за рјешавање изазова у региону. Тежња ка циљу одрзивог развоја 16 (Мир, правда и снажне институције), с нагласком на одговорним институцијама и инклузивним друштвима, кључна је за одрживи развој и стабилност. Стога је важно да се колективно посветимо јачању институција, транспарентности и сарадњи ради остваривања одрживије и отпорније будућности на Западном Балкану.

Ласло Борбели, предсједник ESDN-а, координатор Одељења за одрживи развој и савјетник премијера Румуније истакао је да је Европска мрежа за одрживи развој неопходна за успјешну имплементацију Агенде 2030. Подстицањем сарадње, мобилизације ресурса, размјене знања и искуства, ова партнерства значајно доприносе убрзању напретка ка постизању циљева одрживог развоја и изградњи одрживије будуц́ности за све.

Kancelarija za održivi razvoj

Присутни су имали прилику да чују искуства представника влада држава Западног Балкана и то Сјеверне Македоније, Босне и Херцеговине и Србије, али и представника локалних самоуправа и влада држава чланица Европске уније (Луксембурга, Естоније, Финске Румуније) као и Швајцарске који су презентовали владине механизме за стратешко унапређење циркуларне економије, алате за Агенду 2030 као и начине изградње инклузивног партнерства заинтересованих страна.

Први дан радионице је био фокусиран на напоре земаља Западног Балкана у спровођењу Агенде 2030 и Циљева одрживог развоја, са фокусом на институционалне механизме и оквире. У оквиру радних сесија дискутовано је о томе шта добро функционише и гдје је примјетна позитивна промјена, идентификовани су потенцијали и изазови и дате смјернице за промјене, те сачињене поруке за предстојећи Самит за будућност.

Kancelarija za održivi razvoj

Други дан радионице је био посвећен управљању трансформацијама ка одрживости, а у току радних сесија идентификовани су алати за ефективну имплементацију циљева одрживог развоја, препознате заинтересоване стране и наглашена потреба за изградњом партнерстава. Истакнута је важност јачања капацитета јавне администрације, као и дискутаван начин финасирања циљева одрживог развоја.

Свеобухватне дискусије, анализе и закључци изнесени током радионице ће служити као темељ за израду детаљног извјештаја који ће садржати смјернице за превазилажење кључних изазова у трансформацији управљања, с циљем ефикасније имплементације циљева одрживог развоја. Овај извјештај ће бити обликован тако да пружи јасну слику идентификованих проблема, али исто тако и конкретних рјешења и стратегија за њихово превазилажење, што представља користан алат за доносиоце одлука како би боље разумјели потребе и приоритете у процесу трансформације управљања ка одрживости.

(Аутор фотографија: UNDP)

Да ли вам је садржај ове странице био од користи?