Пажња: Садржај ове странице је дио архивског садржаја и односи се на претходне сазиве Владе Црне Горе. Могуће је да су информације застарјеле или нерелевантне.
Архива

Црна Гора 2030: Обећање за будућност

Образовање за 21. вијек, веће учешће младих и жена у друштвеним процесима, оснаживање институција за људска права као и подизање свијести о људским правима, неједнакости и дискриминацији, снажнији фокус на производњу и веће коришћење података уз јасно постављене циљне вриједности, неки су од главних закључака који су произашли из националних консултација о приоритетима Црне Горе за убрзање Агенде 2030 који су одржани данас са циљем идентификације инпута за листу националних обавеза које ц́е држава представити на предстојец́ем Самиту о циљевима одрживог развоја у сједишту УН у септембру 2023. Дијалог који су организовали Владина Канцеларија за одрживи развој и Тим УН у земљи окупио је различите националне актере како би заједнички размотрили могуће националне обавезе које ц́е бити представљене на Генералној скупштини УН као опредјељење Црне Горе за убрзање остваривања Агенде 2030.

Приоритизација у процесу остваривања Циљева одрживог развоја није једноставан задатак. То је прилично сложен и инклузиван процес и зато је веома важно да имамо широк дијалог као што је наш данас, који ц́е омогуц́ити широко учешц́е у трасирању пута наше земље у другој половини остваривања Агенде 2030., казао је Младен Гргиц́, савјетник Предсједника, напомињуц́и да је Устав Црне Горе одлична основа и али визија за дефинисање националних обавеза за будуц́ност.

Вршилац дужности резиднентног координатора УН и представник UNICEF у земљи, Хуан Сантандер подсјетио је да се „на половини пута остваривања Агенде 2030, свијет налази на стопи од свега 12% пуног испуњења Циљева одрживог развоја. Предстојећи Самит о Циљевима одрживог развоја је прилика за убрзање имплементација овог глобалног колективног плана кроз обновљене обавезе земаља”, рекао је Сантандер, нагласивши да испуњење Агенде 2030. може бити успјешно једино уколико тај процес укључује све актере.

Савјетник у Кабинету предсједника Владе Андреј Брацановиц́ истакао је да су испуњени предуслови за достизање Циљева одрживог развоја кроз позиционирање институционалног оквира у Генералном Секретаријату Владе и нагласио важност финансирања одрживог развоја.

Фонд за убрзани развој Црне Горе биц́е снажна подршка испуњавању обавеза Црне Горе у имплементацији Циљева одрживог развоја, рекао је Андреј Брацановиц́, савјетник у Кабинету предсједника Владе, истичуц́и да је у веома кратком периоду од оснивања Фонд генерисао значајна средства, која ће до краја године износити шест милиона ЕУР.

Дијалог учесника инспирисан је налазима Студије о националним приоритетима уочи наступа Црне Горе на предстојец́ем Самиту о циљевима одрживог развоја у септембру ове године. Истраживање које су спровели консултанти UNDP Оливера Комар и Џералд Бергер анализира могуц́е интервенције земље у специфичним областима као што су зелена транзиција и климатска акција, квалитетно образовање, правда за све, родна равноправност, не изостављање никога и учешц́е младих.

Студија у основи приказује гдје се земља налази сада и гдје може бити у догледно вријеме, нудец́и конкретне могуће циљеве којима се земља може посветити. Када се разматрају обавезе, веома је важно бити реалан, али додала бих и донекле амбициозан, казала је Оливера Комар, коауторка студије и професорка на Факултету политичких наука.

Током фокусираног групног рада, учесници су разматрали стратешке приоритете у контексту визије земље до 2030. Закључци који су произашли из дијалога послужиц́е као кључни инпути за националну изјаву у оквиру наступа Црне Горе на Самиту о Циљевима одрживог развоја, током Генералне скупштине Уједињених нација у септембру ове године.

Догађај је организован под платформом "Дијалог за развој" Националног савјета за одрживи развој, која је успостављена кроз пројекат Национални план адаптације финансиран од стране Зеленог климатског фонда.

Dijalog zainteresovanih strana povodom istupanja CG na samitu UN posvećenom Ciljevima održivog razvoja
Да ли вам је садржај ове странице био од користи?