Пажња: Садржај ове странице је дио архивског садржаја и односи се на претходне сазиве Владе Црне Горе. Могуће је да су информације застарјеле или нерелевантне.
Архива

ТРЕЋИ САСТАНАК КОМИСИЈЕ ЗА УПРАВЉАЊЕ ВОДАМА ИЗМЕЂУ ЦРНЕ ГОРЕ И РЕПУБЛИКЕ АЛБАНИЈЕ

Трећи заједнички састанак Комисије за управљање водама између Црне Горе и Републике Албаније одржан је 22.02.2022. године у Подгорици. Састанком су предсједавали генерални директор Директората за водопривреду господин Жељко Фуртула, који је уједно предсједник црногорске Комисије и госпођа Герта Љубоња, предсједница албанске Комисије. У поздравним говорима, предсједници обије Комисије, изразили су захвалност поводом организовања овог састанка и исказали спремност за наставак сарадње како би заједно рјешавали предстојеће изазове.

TREĆI SASTANAK KOMISIJE ZA UPRAVLJANJE VODAMA IZMEĐU CRNE GORE I REPUBLIKE ALBANIJE

Представници УНДП-а у Црној Гори и пројектантског тима ЦеС.ТРА из Београда су презентовали техничка рјешења реконструкције система насипа на десној обали ријеке Бојане на црногорској територији, која се реализује преко регионалног пројекта “Интегрално управљање ризицима од поплава у проширеном сливу ријеке Дрим”. Општи закључак је да планирани радови на насипима на десној обали неће имати значајнији утицај на режим протока у кориту, као ни у зони плављења на лијевој обали. Након презентације, предсједник црногорске Комисије, Жељко Фуртула упутио је захтјев албанској Страни, уколико постоји могућност да се уради мјерење нивелманског влака Бар-Драч, као један од предуслова за одређивање заједничког нултог нивоа високе тачности гдје би тачно могли дефинисати и репере на ријеци Бојани, како би били у потпуности уједначени. Активност мјерења би значила мјерење дијела од Бара до границе са Албанијом док би албанска Страна била у обавези да исто уради на својој територији од границе са Црном Гором. Црногорска страна би ову активност реализовала преко поменутог пројекта.

Резултат покренутог савјетодавног процеса рјешавања спорова око изградње мХЕ на ријеци Цијевни  јесте оснивање експертских радних група које ће се, како је договорено, у најкраћем року састати, сагледавати ситуацију, и информисати  Комисију са предлогом мјера које се тичу могућег утицаја на ниво водостаја, квалитет вода и биодиверзитет. 

TREĆI SASTANAK KOMISIJE ZA UPRAVLJANJE VODAMA IZMEĐU CRNE GORE I REPUBLIKE ALBANIJE

Такође, на састанку је поменута и потреба израде батиметрије како би се приступило извођењу радова, на шта је црногорска страна истакла да иста већ постоји од 2017. године, те да би требало да имати у виду анализу транспорта седимента и утицај акумулације на Дриму на водостај.

На састанку је било ријечи и о забринутости због учесталог плављења пољопривредног земљишта Бардавела, на шта се албанска страна обавезала да ће припремити пројектни задатак и послати црногорској страни на сагласност, како би се даље реализовале активности са обје стране.

Предсједници Комисије са обје стране су се захвалили свима на доприносу те изразили наду да ће и у будућности сарађивати са пуно оптимизма, у добросусједском и пријатељском духу, радећи на очувању заједничких природних ресурса.

Да ли вам је садржај ове странице био од користи?