У Подгорици одржан 12. састанак Мреже за органску пољопривреду Медитерана

У Подгорици је одржан 12. састанак Мреже за органску пољопривреду Медитерана (MOAN), чиме је уједно обиљежена финализација пројекта "Frame.Org Црна Гора - Хармонизација регулаторног оквира за производњу органске хране у Црној Гори са уредбом (ЕУ) 2018/848". Овај догађај означава завршетак пројекта, а истог дана је одржана и Међународна конференција под називом "Међународни симпозијум о органској пољопривреди Западног Балкана", коју организује CIHEAM Bari у сарадњи са Министарством пољопривреде, шумарства и водопривреде Црне Горе, MOAN-ом уз техничку подршку IFOAM Organics Europe.

Полазећи од тренутног стања, нацрта новог националног закона о органској пољопривреди и будућих изгледа сектора у Црној Гори, стручњаци из CIHEAM Bari и Министарства пољопривреде, хране и шумарства Италије заједно су радили са званичницима Министарства пољопривреде, шумарства и водопривреде Црне Горе на финализацији четири правилника о: биљној и сточарској производњи, увозу, прикупљању, паковању, транспорту и складиштењу органских производа у складу са уредбом ЕУ 2018/848.

U Podgorici održan 12. sastanak “Mreža za organsku poljoprivredu Mediterana”

Конференцији су присуствовали  министар пољопривреде Црне Горе, Владимир Јоковић, амбасадорка Италије у Црној Гори, Њ.Е. Андреина Марсела, замјеник директора CIHEAM Bari, Biagio Di Terlizzi, директор IFOAM Organics Europe, Eduardo Cuoco, преко 20 делегата земаља чланица MOAN-а као и представници SWG - Регионалне радне групе за рурални развој у Југоисточној Европи.

Изразивши захвалност експертима MOAN-а, експертима TAIEX-a, али и бројним регионалним и међународним стручњацима који су кроз програме SWG-a дали значајан допринос активностима у правцу развоја сектора органске производње  у Црној Гори, министар Јоковић је истакао да ће доношењем новог закона о органској производњи и подзаконских аката у циљу континуираног постизања усаглашености са прописима ЕУ Регулативе, Црна Гора бити још један корак ближе затварању преговарачког поглавља 11.

Поред постојећих мјера, у овој години ћемо већу пажњу посветити промоцији и маркетингу органских пољопривредних производа. Радићемо предано на креирању брендова и промоцији органских производа како би исти били препознатљиви на тржишту, а што би уједно водило и успостављању система одрживог развоја органске пољопривреде у Црној Гори.  Акредитацијом Мјере 4 IPARD III програма, ове  активности ће се финансирати из средстава ЕУ”, истакао је министар Јоковић.

U Podgorici održan 12. sastanak “Mreža za organsku poljoprivredu Mediterana”

Ова иницијатива представља још један важан корак у правцу сарадње за развој органске пољопривреде на Западном Балкану, као и дугогодишње посвећености CIHEAM Bari у овом подручју. Резултати пројекта и научене лекције такође су подијељени унутар шире мреже MOAN, активног промотера сарадње и размјене знања о органској пољопривреди међу земљама, чија је Црна Гора чланица од 2006. године.

Добри резултати пројекта требали би бити модел за даље активности сарадње које подржавају развој одрживе пољопривреде.

Пројекат FRAME.ORG, суфинансиран од стране ЦЕИ - Централне европске иницијативе/КЕП - Програма размене знања, подржан од стране ЦЕИ фонда при Европској банци за обнову и развој (EBRD) уз допринос Италије, имплементиран од стране CIHEAM Bari, имао је за циљ јачање законодавног оквира за органску пољопривреду, доприносећи процесу хармонизације са ЕУ а тиме и унапређење капацитета малих и средњих предузећа за пласман њихових органских производа на националном и међународном тржишту.

U Podgorici održan 12. sastanak “Mreža za organsku poljoprivredu Mediterana”


Да ли вам је садржај ове странице био од користи?