Пажња: Садржај ове странице је дио архивског садржаја и односи се на претходне сазиве Владе Црне Горе. Могуће је да су информације застарјеле или нерелевантне.
Архива

Млади који се баве роботиком у Црној Гори огроман потенцијал за развој иновација и нових технологија

Објављено: 14.06.2022. 11:42 Аутор: Министарство науке и технолошког развоја

Министарка Шћепановић на отварању  државног такмичења из роботике: Млади који се баве роботиком у Црној Гори огроман потенцијал за развој иновација и нових технологија

 “Велико ми је задовољство што сам данас овдје са основницима и средњошколцима узраста од 8-19 година којима су ово први кораци на пољу развоја иновација и роботике. Управо ови млади људи огроман су потенцијал за развој иновација и стимулисање технолошког развоја Црне Горе” саопштила је министарка науке и технолошког развоја Биљана Шћепановић у церемонијалном дијелу отварања трећег по реду државног такмичења за учешће у Свјетској роботској олимпијади.

Министарка науке и технолошког развоја проф. др Биљана Шћепановић је изразила задовољство што је Универзитет Црне Горе препознао значај промоције науке и технолошког развоја међу најмлађима.

Biljana Šćepanović - državno takmičenje u robotici 14.6.2022.

Обраћајући се такмичарима, министарка је поручила да су управо они ти који ће носити развој ове државе и “да зато морамо да вас пратимо, његујемо, препознајемо ваше склоности у овом домену и да вам помогнемо да још више упознате и заволите науку”.

Ректор Универзитета Црне Горе проф. др Владимир Божовић оцијенио је да су овакви догађаји важни за Универзитет и за друштво у цјелини јер нам указују на промјене које слиједе на пољу науке и иновација, а тиме и на пут који треба слиједити.  Кроз забаву и заједнички рад, додао је, помажемо нашим будућим студентима да разумију и стичу вјештине потребне за тумачење и рјешавање изазова новог доба.

„Дубоко смо увјерени да су ове области велика шанса за привредни развој Црне Горе, јер нам нису неопходни велики и скупи индустријски системи да би се такмичили и били конкурентни. Потребно је да унаприједимо наш образовани систем и креирамо нове образовне профиле“, поручио је ректор Божовић.

Декан Машинског факултета проф. др Радоје Вујадиновић изразио је наду да ће имати прилику да данашње такмичаре поздрави као студенте Машинског факултета.

„Са адресе Машинског  факултета трудимо се да јавности пошаљемо информације и о електричним и аутономним возилима, обновљивим изворима енергије, 3Д штампању, реверзибилном инжењерингу и другим напредним технологијама“, казао је декан Вујадиновић истичући посвећеност факултета науци и научним истраживањима и исказао посебну захвалност професорици Марини Мијановић Маркуш која је, како је рекао, двије деценије свог живота посветила мехатроници, роботима и студентским такмичењима и која је највише доприноса дала у организацији овог такмичења.

Замјеница амбасадора Мађарске у Црној Гори Мира Вуитy казала је да је Свјетска роботска олимпијада (WРО) једна  од најзначајнијих серија међународних такмичења која покреће више од 70 земаља и више од 20.000 тимова годишње. Она је нагласила да WТО турнири комбинују узбуђење спортског догашаја са изазовом дизајнирања, израде и програмирања лего Миндстромс робора, и да су тематска што значи да се задаци мијењају из године у годину и покривају теме које су од велике важности за предузећа и друштво.

Такмичаре је поздравио и Золтáн Сзöги, директор Едутус универзитета из Мађарске, са којим је, на иницијативу Машинског факултета, УЦГ потписао Споразум који је укључивао и WРО. На тај начин је Црна Гора постала члан WРО породице, још почетком 2020.

Галерија

gallery.media[0].alt
1/8
item.alt
item.alt
item.alt
item.alt
Да ли вам је садржај ове странице био од користи?