Пажња: Садржај ове странице је дио архивског садржаја и односи се на претходне сазиве Владе Црне Горе. Могуће је да су информације застарјеле или нерелевантне.
Архива

Унапређење енергетске ефикасности у јавним зградама" (PEEPB)

Објављено: 08.02.2022. 12:20 Аутор: Министарство капиталних инвестиција

Данас је у Министарству капиталних инвестиција одржан састанак који означава увођење њемачке компаније Фихтнер у имплементацију пројекта “Унапређење енергетске ефикасности у јавним зградама”, а којим је предвиђена реконструкција 18 школских објеката и Дома старих у Рисну. Пројекат "Унапређење енергетске ефикасности у јавним зградама" се реализује се по основу Уговора о кредиту и Уговора о гранту, потписаних између Владе Црне Горе и  KfW banke, у децембру 2019. године и Посебног уговора, потписаног у августу 2020. године.

За потребе реализације пројекта опредијељена су средства из кредита KfW банке у износу од 45 милиона евра, донација Европске уније у износу од 4,5 милиона евра и сопствени допринос у износу од 10 милиона евра.

Пројектом ће бити обухваћене сљедеће активности:

1) изградња административног објекта површине 5000-8000 м², за потребе државних органа, који ће бити пројектован и изграђен по највећим европским стандардима енергетске ефикасности;

2) реконструкција и адаптација административних објеката у надлежности Управе за имовину у циљу испуњавања обавеза из Уредбе о реконструкцији службених зграда, које су произашле из транспоновања ЕУ Директиве о енергетској ефикасности;

3) реконструкција и адаптација образовних и социјалних установа са циљем оптимизације потрошње енергије и побољшања услова за боравак и рад корисника, а све у циљу испуњења обавеза дефинисаних Законом о ефикасном коришћењу енергије;

4) имплементација Централног информационог система за мониторинг потрошње енергије и воде у јавном сектору и подршка јавном сектору у успостављању система за енергетски менаџмент, што такође представља законом дефинисану обавезу;

5) имплементација низа пратећих мјера, које су подршка имплеметацији законске регулативе, а које су већином произашле из ЕУ Директиве о енергетској ефикасности и Директиве о енергетским перформансама зграда;

6) пратеће консултантске услуге.

Планирано да се већи дио средстава из кредита користи за финансирање радова на примјени мјера енергетске ефикасности, док би се преостала средства користила за финансирање пратећих радова, неопходних за припрему објекта за примјену мјера енергетске ефикасности или за њихову заштиту, односно радова на побољшању услова за боравак и рад корисника.

Осим наведеног, за потребе финансирања радова које је неопходно извести на појединим објектима, а који се не могу финансирати из средстава кредита, планирано је да Влада Црне Горе обезбиједи сопствени допринос у износу од 10 милиона евра. Средства из сопственог доприноса ће се претежно користити за:

1) набавку земљишта и плаћање услуга комуналног опремања за изградњу новог објекта, као и за набавку намјештаја и опреме;

2) суфинансирање реконструкције објекта H у Дому за старе „Грабовац“ у Рисну;

3) унапређење услова за рад у образовним установама (додатни радови на обезбјеђењу приступачности, радови на унапређењу рачунарске мреже, додатна средства за реконструкцију спортских сала, додатна средства за реконструкцију учионица и сл.).

Циљ пројекта је побољшање енергетске ефикасности у одабраним административним зградама, образовним и социјалним установама, као и подршка у испуњавању обавеза прописаних Законом о ефикасном коришћењу енергије, а које су произашле из ЕУ директива. Осим наведеног, сматра се да ће постизање циља пројекта допринијети смањењу емисије гасова са ефектом стаклене баште и постизању планираног национално одређеног доприноса (INDC/PNOD). Такође, очекује се и позитиван утицај на упошљавање домаћих грађевинских и консултантских фирми, што треба да допринесе одржавању континуитета њихових прихода, као и очувању постојећих и стварању нових радних мјеста.

Планиран рок за завршетак пројекта је децембар 2026. године.

Као консултант за подршку при имплементацији пројекта чија је обавеза припрема техничке документације, припрема тендерске документације и подршка при евалуацији понуда, надзор над извођењем радова, верификација резултата, подршка при уговарању осталих консултантских услуга одабрана је њемачка фирма Фицхтнер.

Уговор са Fihtnerom је потписан 10. 1. 2022. године а kick-off састанак је одржан 8. 2. 2022. у просторијама Министарства капиталних инвестиција Црне Горе.

Састанку су присуствовали представници KfW банке, Министарства капиталних инвестиција и компаније Fichtner.

Да ли вам је садржај ове странице био од користи?