Пажња: Садржај ове странице је дио архивског садржаја и односи се на претходне сазиве Владе Црне Горе. Могуће је да су информације застарјеле или нерелевантне.
Архива

Унапређење одговора на родно засновано насиље према женама и примјене мјере безбједности забране приближавања путем система електронског надзора у Црној Гори

Објављено: 14.03.2023. 13:46 Аутор: Министарство правде

Министарство правде је у сарадњи са Амбасадом Краљевине Норвешке и Агенцијом Уједињених нација за родну равноправност и оснаживање жена (УН Wомен Србија), организовало радни састанак на тему Унапређење одговора на родно засновано насиље према женама и примјене мјере безбједности забране приближавања путем система електронског надзора (ЕМС) у Црној Гори. Поред представника наведених институација састанку су присуствовали и представници Управе полиције, као и представници Уницом Телецом-а.

На састанку су договорени даљи неопходни кораци у циљу чвршће међусекторске повезаности свих релевантних субјеката, који имају надлежности у спровођењу мјере безбједности забране приближавања.

Састанак је одржан у оквиру пројекта ширег облика пружања подршке Министарству правде од стране УН Wомен, чија је крајња сврха да се допринесе заштити жртава родно заснованог насиља, али и подигне свијест јавног мњења о проблему родно заснованог насиља, као и о механизмима заштите од насиља, укључујући постојање могућности изрицања мјере безбједности забрана приближавања и њено спровођење путем инсталирања уређаја за праћење осуђеног лица.

У оквиру пројекта је донирана и опрема која је дата на даље управљање надлежном Директорату за ИКТ правосуђа и безбједност података, а иста обухвата: један централни мониторинг систем/сервер (хардwаре), један управљачки систем (софтwаре), стотину комада РФ одашиљача, стотину комада ГПС пријемника за осуђена лица, стотину комада ГПС пријемника за жртве/оштећена лица, као и пакет одржавања и гаранцију. Такође, пројектом је обезбијеђена додатна потпора у виду консултантске подршке у праћењу примјене ЕМС-а, тренинга за представнике полиције, центара за социјални рад и правосудних органа, а ради унапређења знања у домену родно заснованог насиља према женама и бољег одговора на сваки облик насиља.

Министарство правде има значајну улогу у обезбјеђивању заштите жена и дјевојчица од родно заснованог насиља, прије свега због овлашћења да прати примјену Закона о заштити од насиља у породици, али и Кривичног законика који предвиђа мјере заштите од починиоца насиља. Осим тога, Дирекција за условну слободу у саставу Министарства правде, директно је надлежна за спровођење мјере безбједности забране приближавања.

Пројекат је подржан од стране Амбасаде Краљевине Норвешке посредством УН Wомен Србија.

Да ли вам је садржај ове странице био од користи?