Пажња: Садржај ове странице је дио архивског садржаја и односи се на претходне сазиве Владе Црне Горе. Могуће је да су информације застарјеле или нерелевантне.
Архива

Урадићемо све да болница Мељине поново функционише самостално

Објављено: 26.05.2023. 10:15 Аутор: ПР Служба Министарства здравља

Болница Мељине значајна је не само за Херцег Нови, већ за цијело црногорско приморје, због чега ће Министарство здравља урадити све како би та здравствена установа поново функционисала самостално, поручио је ресорни министар Драгослав Шћекић.

Он је данас, приликом обиласка Болнице Мељине, казао да је несхватљиво да је та здравствена установа у претходним деценијама запуштена, препуштена и остављена до нивоа стечаја и неуспјеле приватизације.

Ова болница не значи само Херцег Новом, она је потребна цијелом црногорском здравству, јер ово што имају Мељине то друге болнице немају. Говорим прије свега о хипербаричној комори, која је била значајна не само на нивоу Црне Горе, већ и тадашње екс Југославије, а сада у овом моменту пружа квалитетну услугу на једном завидном нивоу, навео је Шћекић.

Оцијенио је да у Болници Мељине постоји врло квалитетан кадар, као и опрема , „али оно што је најбитније да имамо кадар са искуством и један озбиљан континуитет који је, нажалост у једном моменту био успорен“.

„Министарство здравља ће дати све од себе да се у овом моменту, као једино решење, болница Мељине прикључи болници Котор, а у наредном периоду кроз оснаживање опреме и кадра, да ћемо доћи до нивоа да се врати у самосталне оквире и да буде болница као што је некада била, за Општину Херцег Нови“, поручио је Шћекић.

Хирург у Болници Мељине, Драган Коматина, оцијенио је да је за ту здравствену установу и Херцег Нови историјски тренутак што је Болница Мељине дио система јавног здравља и да је то нешто најбоље што је могло да се деси.

Нешто што је урушавано толико времена, не може да се врати преко ноћи. Ово је огроман комплекс, видјели сте колико је овдје добро и то треба вратити. Мислим да смо уласком у јавно здравље добили нешто сјајно. Ми смо били нигдје, али добро је – вратили смо се. Има ту проблема, издржаћемо, али полако корак по корак, рекао је Коматина.

Директор Фонда за здравствено осигурање, Вук Кадић, подсјетио је од 1. марта Болница Мељине ушла у јавни здравствени систем, а да је Херцег Нови први пут добио општу болницу у оквиру јавног здравства.

До сада је то била војна болница, а сада први пут грађани Херцег Новог имају своју болницу. Мислим да ће сваким даном све ово бити све боље и боље. Колики је напор уложен, најбоље показује то колика су средства обезбијеђена за функционисање ове болнице. У овом тренутку за десет мјесеци обезбиједили смо негдје око 30,8 милиона еура. Ово је за два ипо пута више колико смо уплаћивали болници Мељине на годишњем нивоу, док је она била као приватна болница, навео је Кадић.

Указао је да су морали да направе детаљан финансијски план за Болницу Мељине.

„Само 650.000 еура биће потрошено на љекове и медицинска средства, 2,4 милиона еура иде на бруто плате запослених унутар болнице Мељине. То су значајна средства, које је држава морала да обезбиједи, а које је Фонд морао да нађе како би грађани Херцег Новог добили болницу у својој општини“, рекао је Кадић.

Оцијенио је да су ентузијазам запослених у болници, њихова воља и жеља немјерљиви, наводећи да им зато дугују захвалност.

Директор которске болнице, Давор Кумбуровић, рекао је да му је велика част што је дио тима који се у протеклом периоду борио са доста потешкоћа.

Прије свега ту мислим на правне потешкоће када је у питању опстанак и даљи напредак болнице Мељине, уз истовремено континуирано пружање здравствене услуге грађанима Херцег Новог, истакао је Кумбуровић.

Према његовим ријечима, уназад неколико мјесеци општа болница Мељине није постојала, али је онда направљен најбитнији искорак и она је примљена у јавни здравствени систем.

“У овим протеклим мјесецима створени су здрави темељи на којима можемо да очекујемо здрави развој ове болнице”, истакао је Кумбуровић.

Додао је да запосленима омогућен одређени финансијски добитак, као и неопходна норма у смислу функционисања анестезиолошког и радиолошког одјељења. “Све ово можда није довољно, али је корак напријед, јер прије само три мјесеца болница није постојала”, рекао је Кумбуровић. Истакао је да је неопходно подсјетити и на велики ентузијазам, свих људи који су запослени у болници Мељине и без којих све ово не би било могуће. “Ово је један почетак, слиједе нам крупни кораци у смислу кадра који нам је јако неопходан да би једна болница била одржива”, закључио је Кумбуровић.

Докторица Стојанка Пепић казала је да је у болници, у којој је више од 20 година, сви пацијенти имају услове за лијечење, мир и тишину.

Ми смо кадровски добро опремљени и једини нам је циљ да све функционише како нико не би чекао преглед, поручила је Пепић.

Према њеним ријечима, сада када су дио јавног здравства вјерују да ће све да заживи у пуном обиму.

Физиотерапеут Радомирка Поповић рекао је да већ 30 година ради у болници и да је велики успјех што су ушли у систем јавног задравства.

Галерија

gallery.media[0].alt
1/3 Фото: ПР Служба Министарства здравља
item.alt
item.alt
Да ли вам је садржај ове странице био од користи?