Вјештачка интелигенција у служби грађана: представљен chatbot на порталима Владе и eUprave

Објављено: 28.04.2026. 11:29 Аутор: Министарство јавне управе

MJU Promocija chatbot-aМинистарство јавне управе данас је представило пројекат „Имплементација дигиталног асистента - CHATBOT“, иновативно рјешење које грађанима омогућава да на брз и једноставан начин дођу до информација путем постојећег портала.

„Покретањем Al chatbot-a информације постају доступне одмах, 24/7, без чекања и административних препрека. Корак по корак, суштински мијењамо начин функционисања администрације“, поручио је министар јавне управе, Marash Dukaj.

Дигитални асистент - chatbot осмишљен је тако да корисницима омогући постављање питања у реалном времену и добијање прецизних одговора, без потребе за додатним административним процедурама или дуготрајним претрагама. Циљ овог пројекта је унапређење корисничког искуства и повећање доступности информација, као и додатно јачање процеса дигитализације јавне управе.

Пилот фаза пројекта послужиће за даље унапређење система, на основу повратних информација корисника, уз планирано проширење функционалности у наредном периоду.

Министар Дукај је нагласио важност одговорне примјене вјештачке интелигенције, уз поштовање заштите података, транспарентности и етичких стандарда, као и на значај сарадње са међународним партнерима и приватним сектором.

Говорећи о досадашњим активностима, министар је подсјетио да је Министарство јавне управе дефинисало институционални оквир за развој и примјену вјештачке интелигенције, у складу са европским стандардима, те да је током 2025. године израђена Национална процјена спремности за вјештачку интелигенцију, као основа за израду Стратегије развоја вјештачке интелигенције до 2030. године.

„Наш циљ није да будемо пасивни посматрачи нити да слиједимо трендове, већ да будемо међу државама које активно обликују будућност дигиталне управе“, закључио је министар Дукај.

Генерални директор за инфраструктуру, информациону безбједност, дигитализацију и e-servise Душан Половић истакао је да ће стратешка употреба AI омогућити одговорно увођење технологије, веће ефикасности јавне управе, боље услуге грађанима и паметнијег управљања ресурсима.MJU Promocija chatbot-aУ наставку програма начелници из Министарства јавне управе Маја Драгојевић и Александар Зечевић презентовали су chatbot рјешење и демонстрирали практичну примјену рјешења.MJU Promocija chatbot-aУвођењем AI chatbot рјешења, дигитализација јавне управе добија нову димензију, као суштинска промјена начина на који управа комуницира са корисницима.

Догађају су присуствовали представници институција, међународних организација, IT заједнице и медија.

MJU Promocija chatbot-a

Фото и видео:Primjena vještačke inteligencije u javnoj upravi: Chatbot

Тагови
Да ли вам је садржај ове странице био од користи?