Пажња: Садржај ове странице је дио архивског садржаја и односи се на претходне сазиве Владе Црне Горе. Могуће је да су информације застарјеле или нерелевантне.
Архива

Владавина права, социјална политика и заштита животне средине у фокусу сарадње Владе и UNDP

Објављено: 27.05.2022. 11:29 Аутор: Министарство европских послова

УНДП и Министарство европских послова ће наставити да његују успјешну сарадњу кроз јачање административних капацитета у контексту приступања Црне Горе Европској унији, порука је са састанка потпредсједнице Владе и министарке европских послова Јоване Маровић са сталном представницом UNDP-а у Црној Гори Даниелом Гашпариковом.

“Досадашња сарадња са UNDP у областима које покривају поглавља 19 – Социјална политика и запошљавање, 23 – Правосуђе и темељна права и 27 – Животна средина и климатске промјене била је од великог значаја за европски пут Црне Горе”, казала је Маровић и  изразила увјерење да ће се садржајна сарадња наставити и у наредном периоду кроз различите програме подршке.

Она је нагласила да су у наредном периоду пред Министасртвом европских послова три важна приоритета која подразумијевају оснаживање капацитета Министарства, реконструкцију преговарачке структуре сходно Новој методологији и реализацију обавеза по појединачним поглављима правне тековине, са посебним фокусом на владавину права.

На тој линији, јасно је истакла да постоји политичка воља свих кључних актера, а видљиви резултати у поглављима 23 и 24 су заједнички именитељ политичке агенде нове Владе.

Стална представница UNDP Даниела Гашпарикова је подсјетила да UNDP од самог почетка пружа чврсту подршку процесу ЕУ интеграција Црне Горе, кроз јачање административних капацитета у контексту процеса приступања ЕУ.

“Можете рачунати на подршку UNDP и у овој посљедњој, најзахтјевнијој фази, када је потребно показати конкретне резултате, нарочито на плану превенције корупције кроз призму реформе јавне управе, унапређење еколошких стандарда, као и остваривања основних права, посебно у погледу родне равноправности. Петогодишњи програмски оквир сарадње између UNDP-а и Црне Горе у потпуности је усклађен са Агендом оџивог развоја 2030 и приоритетима из процеса приступања ЕУ, и предвиђа наставак сарадње у дијелу јачања институционалних капацитета, реформских процеса и европских интеграција. Увјерена сам да ће системски одговор цјелокупног друштва и заједничко дјеловање свих – институција, цивилног сектора, партнера – допринијети  испуњавању предстојећих обавеза”, казала је Гашпарикова.

Када је у питању јачање капацитета, саговорнице су констатовале да је досадашњи пројекат „Јачање капацитета за координацију и вођење процеса приступања ЕУ“ дао несумњив допринос преговарачком процесу, а посебно јер људска димензија, у крајњем, представља најважнију компоненту даљег напретка Црне Горе на путу европске интеграције.

СЕКТОР ЗА ИНФОРМИСАЊЕ ЈАВНОСТИ О ЕВРОПСКОЈ УНИЈИ И ПРОЦЕСУ ПРИСТУПАЊА ЕВРОПСКОЈ УНИЈИ

ГЕНЕРАЛНИ СЕКРЕТАРИЈАТ ВЛАДЕ ЦРНЕ ГОРЕ

Тагови

Да ли вам је садржај ове странице био од користи?