Пажња: Садржај ове странице је дио архивског садржаја и односи се на претходне сазиве Владе Црне Горе. Могуће је да су информације застарјеле или нерелевантне.
Архива

Влаовић: Котор постао динамична и савремена културна сцена захваљујући фестивалу Котор Арт

Објављено: 02.07.2022. 09:30 Аутор: Министарство културе и медија

Котор је, захваљујући фестивалу Котор Арт, постао динамична и савремена културна сцена на којој се поред презентације високог умјетничког стваралаштва одвија и својеврсни дијалог између рецентне културе и богатог и комплексног насљеђа, саопштила је министарка културе и медија Маша Влаовић на отварању те манифестације.

Она је казала да је Котор Арт, који је на прагу треће деценије постојања, изузетна достигнућа савременог умјетничког израза успјешно инкорпорирао у вишевјековну традицију Котора, чији је значај, како је подсјетила, препознат и у строгој селекцији свјетске културне баштине.

„Посебно је битно што се тај процес на овом фестивалу реализује у једном разуђеном умјетничком концепту, који нас инспирише да нађемо одговоре на све захтјевнија питања која нам намеће епоха у којој живимо. Котор Арт нам годинама показује да умјетност има могућност да шири сазнајне хоризонте, а да ни висока умјетност не може бити лишена тог задатка и да поред оне директне умјетничке ангажованости постоји и она посредна, чије се дејство, на концу, увијек испостави као дубље и трајније“, рекла је Влаовић.

Према њеним ријечима, управо је таквим вишегодишњим дјеловањем овај фестивал успио да одњегује бројну публику којој је, како је навела, осим строго селектованог програма умјетничке музике, понуђена могућност да стекне увид у најважније токове савремене мисли, али и позоришне умјетности за најмлађе.

„Посебан сегмент фестивала засигурно представљају “Дон Бранкови дани музике”, манифестација која је поставила високе стандарде на музичкој сцени региона, нудећи публици врхунске програме различитих музичких жанрова и израза, ужитак у виртуозности извођача, перфекционизму оркестара и диригената, као и присуство великих композитора данашњице“, казала је Влаовић.

Истакла је да концепт овогодишњег програма “Црна Гора и Европа: музика заједништва” није само у функцији подсјећања на културне везе наших простора са Европом, већ да показује и културолошку оријентацију савремене Црне Горе.

„Посебно нас радује што ћемо у оквиру овог програма моћи да чујемо готово непозната музичка дјела која су писали страни композитори надахнути Црном Гором, поготово што ће, након више од једног вијека, она бити премијерно изведена у Котору. Додала бих да је подршка Котор Арту ове године употпуњена и стављањем на располагање креативног хаба за потребе фестивалу, простора којег је Министарство културе конципирало рестаурацијом некадашњег затвора у Старом граду“, рекла је Влаовић.

Сматра да за успјешност фестивала, поред ентузијазма организатора, велике заслуге има и публика, „чија је бројност увелико надилазила просјечну посјећеност сличних манифестација у Црној Гори".

„Све то је утицало да се овај фестивал саживи са градом, да постане подразумијевајућа чињеница његовог савременог развоја и да буде један од битнијих чинилаца у процесу дефинисања оног медитеранског урбанитета којег карактеришу отвореност и разногласје“, закључила је Влаовић.

Присутнима су се обратили и предсједник Општине Котор Владимир Јокић, амбасадор Француске у Црној Гори Кристијан Тимоније, амбасадорка Чешке у Црној Гори Јанина Хребичкова и амбасадорка Европске уније у Црној Гори Оана Кристина Попа.

Албум са фотографијама

Да ли вам је садржај ове странице био од користи?