Пажња: Садржај ове странице је дио архивског садржаја и односи се на претходне сазиве Владе Црне Горе. Могуће је да су информације застарјеле или нерелевантне.
Архива

Влаовић: Ојачаћемо нормативне и институционалне претпоставке за развој медија и континуирано радити на снажном развоју културе

Објављено: 04.05.2022. 12:45 Аутор: Министарство културе и медија

Министарство културе и медија залагаће се за досљедну примјену, али и измјене неких сегмената законодавног оквира, који уређује област медија у циљу стварања што квалитетнијих основа за развој тог сектора, а проактивним рјешењима и стратешким приступом континуирано ћемо радити на снажнијем развоју културе у нашој држави.

То је порука министарке културе и медија, Маше Влаовић која је данас преузела дужност од досадашњих  министарки јавне управе, дигиталног друштва и медије Тамаре Срзнетић и просвјете, науке,  културе и спорта Весне Братић.

Влаовић је приликом сусрета са Срзентић казала да ће то министарство бити посвећено да се црногорској медијској заједници пружи снажна подршка кроз унапређење медијског окружења, како би се осигурали услови за несметан рад и афирмацију слободе медија.

„Информисана сам да је завршена јавна расправа о Медијској стратегији која је и настала у консензусу са медијском заједницом. Мислим да нам тај докуменет даје  важне смјернице како да уредимо медијско тржиште и добру основу да кроз измјене три важна медијска закона искористимо прилику да поставимо здраве основе за развој сектора“, поручила је Влаовић.

То су, како је додала, и обавезе према европским партнерима, који су у посљедњем Извјештају о напретку поновили оцјене о снажној поларизованости медијске сцене и слабим механизмима саморегулације.

„Са посебном пажњом ћемо се односити на питања које нас све забрињавају, а то су све учесталији и неразријешени напади на новинаре и њхову имовину, као и ширење дезинформација и говора мржња. Очекујем да ће измјене Кривичног законика које предвиђају строжије казне и шаљу поруку да ће ометање новинара у раду бити строго санкционисано, превентивно утицати на смањење броја напада на новинаре и новинарке, а ми ћемо као држава јачати међусекторску сарадњу, која треба да пружи брз одговор у расвјетљавању неријешених случајева“, истакла је Влаовић.

Срзентић је поручила да је 42. Влада затекла медијско тржисте исцрпљено од дугогодишње кризе која је погодила тај сектор, али је много урађено на покретању бројних процеса који потврђују „да смо на добром путу да уредимо медијску сцену на којој ће медији слободно говорити, радити у безбједном окружењу и на уређеном тржишту“.

„Охрабрује да је на овогодишњој листи индекса медијских слобода Репортера без граница (РСФ), Црна Гора са прошлогодишњег јако лошег 104. мјеста скочила на 63. У претходном периоду смо уложили напоре у рјешавање лошег социо-економски положај новинара/ки и усмјерили подршку и помоћ како би се омогућила одрживост медија, сачувала радна мјеста, повећао медијски плурализам и унаприједила медијска сцена кроз разне активности“, казала је Срзентић.

Влаовић је, током састанка са Братић, појаснила да је дугогодишње искуство у сектору културе, прво као историчараке умјетности, а паралелно и као сараднице у настави  на факултету, обавезује да од старта буде добар слушалац свих у сектору који ће указати на проблеме и ограничења због којих наша култура стагнира, а са својим тимом ће, како је додала, нудити проактивна рјешења, којима ће се створити услови за напредак културе.

Влаовић је истакла да ће се радити на више фронтова и биће покренут важан процес израде националног програма развоја културе 2022-2026 у складу са Законом о култури.

“Овај документ би требало да нам трасира пут реалног развоја свих сегмената наше културе, адресира све проблеме и понуди рјешења. Зато ћу и на почетку манадата посјетити све институције/организације културе на локалном и националном нивоу, исто у центру, на сјеверу или југу, и разговарати са што већим бројем запослених у овом сектору”, рекла је Влаовић.

Сматра да је потребно интензивирати рад на измјенама и допунама законске регулативе из области културе и да је нашој култури потребан стратешки приступ за јачање међународне сарадње и представљавање Црне Горе на међународном нивоу, као и интезивирање активности програма приступања ЕУ.

“Исти стратешки одговор за развој морамо пунудити и јачању независне културне сцене и јачању кадровских капацитета у култури. Имамо много изазова, као на примјер како унаприједити системе заштите културне баштине и јачати механизме за заштиту и очување културних добара и њихово стављање у функцију одрживог коришћења”, казала је Влаовић.

Да ли вам је садржај ове странице био од користи?