Пажња: Садржај ове странице је дио архивског садржаја и односи се на претходне сазиве Владе Црне Горе. Могуће је да су информације застарјеле или нерелевантне.
Архива

Влаовић: За успјешну израду Националног програма развоја културе неопходна укљученост и активно учешће свих заинтересованих

Објављено: 12.04.2023. 12:07 Аутор: Министарство културе и медија

За успјешну израду Националног програма развоја културе 2023-2027. којим ће се усмјерити културни токови у Црној Гори и профилисати културни отисак државе према вани, неопходна је укљученост и активно учешће свих заинтересованих страна, поручила је министарка културе и медија Маша Влаовић.

Она је казала да Министарство културе и медија тренутно ради на кровном стратешком документу из области културе којим ће се за период од пет година утврдити дугорочни циљеви и приоритети развоја културе Црне Горе

„Будућност црногорске културе је свијетла, али захтијева да радимо заједно. Подржавајући транспарентност и инклузивност можемо откључати њене потенцијале и креирати море нових могућности“, казала је Влаовић.

Она је позвала заинтересовану јавност, креаторе и креаторке мишљења, дјелатнике и дјелатнице у култури, да детаљно погледају овај стратешки важан документ и да у току процеса јавне расправе, која ће трајати до 20. априла, доставе све коментаре који га могу додатно унаприједити.

„Национални програм развоја културе Црне Горе, почива на два стуба развоја који су мјесто преплитања активности Министарства културе и медија са свим другим актерима у култури, као и онима „изван“ који могу допринијети њеном развоју“, појаснила је министарка.

Први стуб, како је указала, посвећен је унапређењу институционалног оквира, док је други стуб посвећен јачању веза институција у култури са широким пољем заинтересованих страна кроз сарадњу и партнерства, што у коначном доноси јединствено, динамично и вибрантно поље културе.

"У процесу израде овог документа обавили смо широке консултације, које су подразумијевале: јавне позиве за достављање предлога у почетној фази израде, консултације са свим националним установама културе, фокус групе са националним установама културе, упитнике о стању и развоју културе у општинама, државним и општинским установама културе, приватном и НВО сектору, као и упитнике за публику у јавним установама културе", подсјетила је Влаовић.

Казала је и да је након прве фазе формирано и Радно тијело у које су укључени реномирани културни дјелатници, представници научних и стручних институција, струковних удружења, синдиката и други субјекти из области културе, њих 27.

„Након прикупљених коментара и сугестија чланова Радног тијела Национални програм је стављен на Јавну расправу. Зато до краја афирмишемо јавну расправу и желимо да чујемо ваше коментаре, приједлоге и сугестије“, навела је Влаовић.

Да ли вам је садржај ове странице био од користи?