Вујовић: Црна Гора и Грчка имају много тога да понуде једна другој

Објављено: 09.01.2024. 07:56 Аутор: Министарство културе и медија

Важно је успоставити размјену искустава и знања између црногорских и грчких културних институција, како би се очувала и промовисала културна баштина и умјетност обје земље, а икона Филермосе као и потреба за њеним адекватним чувањем, може бити пројекат који ће допринијети јачању културне сарадње између двије земље.

То је закључено на састанку министарке културе и медија др Тамара Вујовић са амбасадором Грчке у Црној Гори, Панајотисом Парцосом.

“Наше државе су кроз вјекове дијелиле културне везе, православље као религију већинског дијела становништва, простор Медитерана. Пријатељство нам је ојачано кроз бројне културне размјене, узајамно уважавање и подршку у тешким временима”, истакла је Вујовић.

Амбасадор је упутио позив за учешће црногорских представника на Другој школи културне баштине - Заштита културне баштине од климатских промјена, која ће се одржати у Грчкој од 8. до 10. фебруара 2024.године.

“Учешће на овој радионици помогло би унапређењу знања и размјени искуства у области заштите културне баштине, а уједно и подстакло дијалог и разговор о конкретним корацима за јачање сарадње у овој области”, навела је Вујовић.

Током овог сусрета, амбасадор је изразио интерес за покретање сарадње на заштити и очувању једне од највећих хришћанских реликвија - иконе Богородице Филермосе. Предлажио је да у овом смислу своју помоћ пруже врсни стручњаци са Родоса.

“Предлажем то имајући у виду изузетно велики значај иконе Филермосе као и потребу за њеним адекватним чувањем. Један такав пројекат неспорно може допринијети јачању културне сарадње између двије земље”, казао је амабсадор.

Министарка и Амбасадор су такође одржали конструктиван дијалог о значају православља и византијског насљеђа за обје земље. Изразили су заједничко поштовање и интерес за промоцију и очување овог богатог културног наследја.

Обоје су се сагласили да православље има дубоко укоријењено мјесто у идентитету и духовности Црне Горе и Грчке, те да је неопходно јачање сарадње у области православне умјетности и иконографије.

Такође су истакли важност размјене стручњака и умјетника како би се унаприједило разумијевање и валоризација византијског насљеђа.

Саговорници су се усагласили да ће наставити да раде на конкретним корацима за остварење договорених циљева.

Да ли вам је садржај ове странице био од користи?