Вујовић – Херасименко: Култура као мост солидарности у вријеме ратних изазова

Објављено: 22.01.2024. 08:07 Аутор: Министарство културе и медија

Култура није луксуз, већ темељ људског бића – не само да чини да се осјећамо живима, већ нам пружа и осјећај идентитета, заједништва и нормалности, чак и у најизазовнијим временима, закључак је сусрета између министарке културе и медија др Тамаре Вујовић и амбасадора Украјине у Црној Гори, Олеха Херасименка.

Упркос изазовима које намећу актуелна ратна дешавања у Украјини, овај састанак је имао за циљ нагласити солидарност и подршку Црне Горе према украјинском народу, посебно у области културе.

Министарка Вујовић је истакла да је Влада Црне Горе спремна пружити подршку не само на пољу спољне политике, већ и кроз Министарство културе и медија, стварајући повољне услове за представљање креативног стваралаштва украјинских умјетника и културних радника који тренутно или трајно бораве у Црној Гори.

У циљу јачања културне разноликости, министарка Вујовић је фокусирајући се на конкретне кораке ка културној сарадњи у области музике, плеса, кинематографије и ликовне умјетности посебан нагласак ставила на размјену умјетника, организацију изложби и институционалну сарадњу.

Она је такође истакла значај креативних хабова у Котору, Бару и Шавнику као центре културних иновација, пружајући могућност украјинским умјетницима да учествују у резиденцијалним програмима.
“Ово представља конкретан корак ка повезивању умјетничких заједница Црне Горе и Украјине, стварајући мостове кроз креативно изражавање”, закључила је.

На састанку је закључено да је Украјина, упркос ратним условима, успјела да одржи медијску сцену разноврсном, што показује отпорност институција и демократских принципа. Наглашена је важност извјештавања из ратом захваћених подручја, како би се информисала јавност о ситуацији и пружила подршка украјинском народу, те како би се подигла свијест о потреби за миром и подршком хуманитарним напорима.

Амбасадор Херасименко је честитао министарки ступање на функцију и изразио своје жеље за њеним успјехом у раду.

Он је истакао да доживљава културу као оазу нормалности у ратним условима.

“Доказ да култура увијек нађе свој пут је то што и у ратним условима украјински народ успијева да организује разне концерте у метро станицама, како би створили неки привид нормале, јер човјек није предвиђен да константно живи под стресом и у страху”, истакао је он.

Амбасадор је нагласио изазове са којима се културна баштина Украјине суочава током тренутне ратне ситуације.

Амбасадор је истакао да су због руских напада украјински културни фондови и баштина организирано уништавани.

“Уништено је преко 1.700 културних установа, укључујући музеје, библиотеке..”, истакао је амбасадор”, саглашавајући се са министарком око потребе за обновом културне баштине након завршетка сукоба.
У закључним ријечима, амбасадор је изразио снажну подршку Украјине Црној Гори у контексту придруживања Европској унији. Гледајући Црну Гору као лидера у процесу придруживања ЕУ, амбасадор је нагласио да би успјех Црне Горе у овом процесу био инспирација за све земље које теже европским вриједностима.

Саговорници су закључили да је потребно да сви тежимо и подстичемо одржива мировна рјешења, те да цијенимо мир изнад свега, посебно у доба када свједочимо избијању нових сукоба у различитим крајевима свијета.

Да ли вам је садржај ове странице био од користи?