Вујовић: МКМ ће подржати развој медијског плурализма и саморегулацију као кључ развоја сектора

Објављено: 01.12.2023. 07:30 Аутор: Министарство културе и медија

Министарство културе и медија ће подржати развој медијског плурализма и одговорити на пријетње професионалном и етичком извјештавању.

То је поручила министарка културе и медија, др Тамара Вујовић, отварајући међународну конференцију "Медијски хоризонти: Будући изазови", коју је организовала Агенција за електронске медије.

Казала је да Црна Гора тренутно има 222 медија у којима ради двије хиљаде медијских радника и радница. "На 600.000 становника и на "тржишни медијски колач" од 10-ак милиона еура, можемо рећи да је ситуација заиста изазовна за пословање и за рад, а са друге стране бројчано дјелује да је плурализам у пуној снази," навела је министарка.

“Опредијељени смо да подржимо разноликост гласова, мишљења и питања о којима се јавно расправља, али и плуралност медија и кохабитацију државних, приватних медија и медијске заједнице”, порука је Вујовић.

Црногорској медијској сцени је, како сматра, потребна јача саморегулација којом би се унаприједио квалитет извјештавања, јер и поред труда, допринос постојећих саморегулаторних тијела промоцији и поштовању Кодекса новинара, није довољан. “Такође, нацртима нових закона је предвиђено јачање независности и ефикасности регулатора у области електронских медија, као и већи опсег надлежности и веће могућности за реаговање у случајевима кршења стандарда и прописа”, истакла је Вујовић.

“Министарство културе и медија ће бринути о сектору, помоћу унапређења медијских закона, о запосленим у медијима, дефиницији новинара, условима у којима раде, смањити политичке притиске на ауторе, дати глас код избора уредника, заштити од одавања извора, радити на специјализованим знањима новинара и едукацијама, као и превенирати и процесуирати нападе којима је ова струка нажалост изложена”, рекла је Вујовић

Новина која је предвиђена Медијском стратегијом и медијским законима је, како је додала, обавеза медија да буду чланови колективног или формирају сопствено саморегулаторно тијело како би се у потпуности осигурало поштовање стандарда медијске заједнице, као и оснивање Мреже за борбу против говора мржње, дезинформација и онлајн насиља.

Министарка је навела и да питање правног регулисања портала, њихове обавезе да се региструју, власништво над пораталима, и даље остају тема за размисљање. "Питање је танке границе између регулације и транспарентности, али и уважавања локалног контекста", објансила је.

“Медијски закони увијек су контроверзни и никад неће сви бити задовољни. Оно што је мој циљ су прецизне формулације, балансирани приступ, консултације екосистема, партијска усаглашавања широког спектра да се нађе најбољи начин за унапређење. Зато што медијски закони нису само медијски већ утичу на атмосферу у земљи, утичу на њен ЕУ пут и инспиришу грађане у будућности “, поручила је Вујовић

“Узимајући у обзир све напоре које смо уложили током претходних година и да нам тек предстоји велики број активности када почне реализација активности из Медијске стратегије, и примјена сета медијских закона након усвајања, прве резултате очекујемо већ наредне године”, нагласила је Вујовић.

“Залажемо се за слободу изражавања, а посебно апелујемо, увијек, на одговорност за изговорену ријеч, јавних посленика, који доминирају у политичком друштву, као што је у Црној Гори, гдје су политичари највећи инфлуенсери. Апелујемо и на принципе и професионалност у раду медија, да не подржавају и не преносе овакве садржаје. Желимо креирати слободну и цивилизовану јавну сферу и медије као кључ за овај циљ, за добар друштвени баланс. Оно чему се дивим код Западних медија је важна комбинација квалитета информација и одговорно извјештавање. Све у свему, ова Влада има визију коју још усаглашавамо, и добићемо фидбек, и побољшања, свакако прије усвајања пакета медијских закона”, закључила је Вујовић


Да ли вам је садржај ове странице био од користи?