Вујовић: Подршка Уједињеног Краљевства веома значајна у развоју културне дипломатије

Објављено: 07.12.2023. 07:42 Аутор: Министарство културе и медија

Уједињено Краљевство (УК) ће наставити да подржава Црну Гору у свим областима, нарочито када је ријеч о борби против дезинформација, развоју културне дипломатије, представљању Црне Горе као атрактивне филмске дестинације, поручила је министарка културе и медија др Тамара Вујовић.

На састанку са британском амбасадорком у Црној Гори, Њ.Е. Дон Мекен и представницима Британског савјета, саговорнице су пожељеле једна другој успјешан мандат и казале да су дипломатски односи између УК и Црне Горе деценијама добри, посебно истичући сарадњу у области културе и медија.

“Многи пројекти су почели и реализовани уз помоћ Британске амбасаде у Црној Гори и захвални смо на томе. Знам да су предмет ваше посебне пажње увијек били медији и то је нешто што је нарочито значајно за нас, због тога што препознајемо да каснимо и да у том домену морамо настојати да идемо у корак са савременим европским праксама”, порука је Вујовић.

Посебно, како је рекла, подржава иницирани програм који се односи на борбу против дезинформација, што је веома важно у региону који је подложан тој врсти утицаја.

“Сматрамо да нам је потребна стручна и експертска помоћ земаља које имају искуства са овом изазовима”, рекла је Вујовић.

Као примјер добре праксе из УК, навела је филмску индустрију Црне Горе која се може учити примјером.

“Из Филмског центра су нам казали да су жељели примијенити модел Сјеверне Ирске за промоцију Црне Горе као локалитета за снимање филмова и да су кроз сарадњу са вама дошли до значајних сазнања и информација. У том смислу нам је веома значајна ваша подршка, како бисмо привукли иностране продуценте и представили Црну Гору као атрактивну филмску дестинацију”, казала је Вујовић.

Поручила је да током мандата жели радити на представљању Црне Горе и њене културе региону и Европи, а културна дипломатија веома може да допринесе том циљу.

“Желимо да представљамо свијету нашу богату културну баштину и нашу креативност, јер сматрам да Црна Гора у овој области има много да понуди. Желимо да још снажније повежемо културу и туризам и креирамо квалитетан културни производ који ћемо понудити туристима, наравно између осталог и туристима из УК, који нам долазе у све већем броју посљедњих година”, примијетила је Вујовић.

Амбасадорка Мекен истакла је да јој је веома драго што МКМ има опширну и јасну листу приоритета уз поруку да Британска амбасада и Британски савјет стоје на располагању за сваку врсту помоћи.

Похвалила је што је фокус Министарства управо на културној дипломатији.

“За нас је јако занимљива тема културни туризам и свакако желимо да у оквиру ЦИМ форума у Котору и ту тему обрадимо са стручне стране доводећи људе који су управо и у УК бавећи се културним насљеђем успјели да направе један ефектни културни туризам. Тако да, то заиста јесте поље на коме можемо да сарађујемо. Оно што је за нас јако важно, а знамо да постоји и у Црној Гори су креативни хабови”, поручила је Мекен.

Додала је да у оквиру пројекта “Креативни продуценти” у Црну Гору доводе људе који су креирали сличне хабове у УК и и успјешно их воде на одржив начин “и сматрамо да на овом пољу постоји простор за сарадњу”.

Вујовић је одговорила да је експертиза добродошла, напомињући да је креативни хаб у Котору, с подршком од 1,8 милиона еура од ЕУ путем ИПА пројекта, успјешно реконструисан према стручним стандардима, али да је кључно како створити одржив модел за коришћење тог, али и за будуће хабове.

Гости су показали интересовање и за пројекат изградње новог објекта Музеја савремене умјетности, који ће уз потпуно поштовање зелене агенде бити нови ''ландмарк" Подгорице, а Вујовић је додала да нови директор Музеја савремене умјетности показује проактивност, има одличне међународне контакте и “сматрамо да ће Музеј бити главни центар културних збивања у Главном граду”.

"Управо кроз програм који зовемо Креативна економија можемо да помогнемо и свакако пружимо експертизу. Знамо да су британски музеји најпосјећенији и имају најодрживије моделе. Изградња новог МСУ је пројекат који подржавамо и радујемо се будућој сарадњи”, казала је Мекен.

Када су медији у питању, из амбасаде су истакли да им је посебно драго што је усвојена Медијска стратегија напомињући да су веома значајна и три медијска закона и да би било важно да се што раније усвоје како би медијска сцена што боље функционисала.

Вујовић је истакла да су медији у фокусу МКМ-а, да је рад на законима трајао дуго, био инклузиван и довео до израде квалитетних нацрта текстова.

“Ова Влада је тек недавно преузела дужност и потребно је да још једном размотримо све предложене измјене како бисмо законе упутили на усвајање Скупштини. Увјеравам Вас да ће медијски закони апослутно бити високо на мојој агенди, зато смо дозволили себи то вријеме да направимо јос један круг консултација”, објаснила је Вујовић.

Да ли вам је садржај ове странице био од користи?