Пажња: Садржај ове странице је дио архивског садржаја и односи се на претходне сазиве Владе Црне Горе. Могуће је да су информације застарјеле или нерелевантне.
Архива

Округли сто министара енергетике Западног Балкана

Објављено: 25.10.2022. 11:53 Аутор: Министарство капиталних инвестиција

Потпредсједник Владе Црне Горе за регионални развој и министар капиталних инвестиција Црне Горе мр Ервин Ибрахимовић и државни секретар у министарству капиталних инвестиција Адмир Шахмановић учествују на округлом столу министара енергетике земаља Западног Балкана (у оквиру Берлинског процеса). Овај дводневни догађај који се одржава у Берлину осим званичника и представника влада окупља и представнике најважнијих међународних финансијских институција EBRD, EIB, KfW као и Привредне коморе Њемачке.

Округли сто је уводним обраћањем отворио др Роберт Хабецк, федерални министар за економске послове и климатске промјене у Влади Њемачке. У свијетлу енергетске кризе и константних промјена у овој области основне теме за дискусију на овом важном скупу су енергетска транзиција земаља западног Балкана и инвестиционе прилике и услови, у првом реду потреба за јачањем капацитета обновљивих извора енергије. 

У свом обраћању Потпредсједник Ибрахимовић  је нагласио  да се Црна Гора  суочава са идентичним изазовима као и све економије свијета. “Енергетска криза је свијет захватила у једном специфичном тренутку, након глобалне борбе са пандемијом вируса, за што смо сви вјеровали да захваљујући развоју технологије и медицине у савременом добу такав сценарио више није могућ. Након тога суочавамо се новом почашћу, ратним сукобима у Украјини који не утичу само на глобалне ланце снабдијевања, како енергетима, тако и добрима и услугама, већ неминовно и на парадигму понашања и пословања.”

Свима је потребна снажна, политички и економски независна Црна Гора, оријентисана ка развоју  и европском систему вриједности. У том смислу, енергетску транзицију посматрам као пут на коме је истовремено потребно осигурати подршку најугроженијим сегментима друштва уз истовремено покретање снажне кампање која би указала на значај дугорочне оријентације ка зеленој економији, али и континуирано подстицање структурних реформских мјера и реализацију капиталних инфтраструктурних пројеката који имају регионални утицај, поручио је Ибрахимовић током излагања додајући да: 

Црна Гора своју енергетску политику и прописе усклађује са политиком и законодавством Европске уније у области енергетике и животне средине. У складу с тим, радимо на припреми првог Националног енергетског и климатског плана, који треба да буде усвојен до јуна 2024. године. То ће бити план развоја енергетског сектора Црне Горе, који ће имати за циљ да задовољи потражњу за енергијом, обезбјеђујући спровођење транзиције чисте енергије и минималног негативног утицаја енергетског сектора на климатске промјене.

Црна Гора настоји да испуни све обавезе из Уговора о Енергетској заједници и успјешно доприноси развоју регионалног енергетског тржишта и његовој интеграцији у енергетско тржиште Европске уније. У складу са таквим опредјелјенјем, циљ Владе Црне Горе је стварање услова за интензивније коришћење домаћих енергетских потенцијала, посебно обновљивих. С обзиром да Црна Гора има значајне потенцијале обновљивих извора енергије, као што су хидропотенцијал, потенцијал вјетра, сунчево зрачење и биомаса, наш приоритет је била и остаје производња обновљиве и чисте енергије. Захваљујући подршци EBRD започела је припрема Закона о обновљивим изворима енергије, који треба да створи претпоставке и за тржишни механизам укључивања приватног сектрора.

Потпредсједник Владе за регионални развој и министар капиталних инвестиција Ибрахимовић је на крају излагања информисао присутне да је Влада Црне Горе формирала Национални савјет за анализу и праћење сигурности снабдијевања енергијом и енергентима.

Дефинисане су одређене мјере штедње, стање се прати и зависно, примарно, од хидролошких услова у наредном периоду, дефинисаће се даље мјере за што вјерујем да је потребан један координисан, синхронизован, наступ свих земаља. Само размјена искустава и добрих примјера из праксе у оваквим ситуацијама је више него добродошла, те је ово још једна од прилика која додатно треба да подстакне регионалну сарадњу, закључио је потпредсједник Ибрахимовић. 

Током одржавања округлог стола потпредсједник за регионални развој у  Влади Црне Горе и министар капиталних инвестиција посјетио је Амбасаду Црне Горе у Њемачкој и разговарао са отправником послова Здравком Јововићем.

Галерија

gallery.media[0].alt
1/6
item.alt
item.alt
item.alt
item.alt
Да ли вам је садржај ове странице био од користи?