- Почетна
Министарство просвјете, науке и иновација XИВ сједница Етичког комитета
XИВ сједница Етичког комитета

XИВ сједница Етичког комитета одржана је 19. јуна 2026. године у просторијама Министарства просвјете, науке и иновација.
Једна од тачака дневног реда тицала се покретања Иницијативе за успостављање системског механизма заштите академске честитости и стандардизације процедура приликом публиковања научних радова црногорских истраживача у иностраним научним часописима (базе Сцопус, Web оф Сциенце и др.) Етички комитет је закључио да постоји процедурални недостатак јер на нивоу установа високог образовања не постоје унифицирани, обавезујући обрасци које истраживачи морају потписати и верификовати прије слања рада иностраном издавачу.
Међународни стандарди (попут ЦОПЕ смјерница) захтијевају стриктне гарантне изјаве о ауторству, оригиналности и етичком третману испитаника, односно истраживањима која се спроводе на људима и животињама. Усвајањем ове иницијативе превентивно би се вршило заштита права учесника у истраживањима (нарочито рањивих група), као и подизање етичке одговорности аутора.
Сједници Етичког комитета присуствовао је Милош Бошковић из Савјета Европе, а главна тема састанка била је Приручник за обуку о академском интегритету и етици у високом образовању у Црној Гори, који се налази у завршној фази израде.

