XИВ сједница Етичког комитета

Објављено: 22.06.2026. 11:47 Аутор: Министарство просвјете, науке и иновација

XИВ  сједница Етичког комитета одржана је 19. јуна 2026. године у просторијама Министарства просвјете, науке и иновација.

Једна од  тачака дневног реда тицала се покретања Иницијативе за успостављање системског механизма заштите академске честитости и стандардизације процедура приликом публиковања научних радова црногорских истраживача у иностраним научним часописима (базе Сцопус, Web оф Сциенце и др.) Етички комитет је закључио да постоји процедурални недостатак јер на нивоу установа високог образовања не постоје унифицирани, обавезујући обрасци које истраживачи морају потписати и верификовати прије слања рада иностраном издавачу.

Међународни стандарди (попут ЦОПЕ смјерница) захтијевају стриктне гарантне изјаве о ауторству, оригиналности и етичком третману испитаника, односно истраживањима која се спроводе на  људима и животињама.  Усвајањем ове иницијативе превентивно би се вршило  заштита права учесника у истраживањима (нарочито рањивих група), као и подизање етичке одговорности аутора. 

Сједници Етичког комитета присуствовао је Милош Бошковић из Савјета Европе, а главна тема састанка била је Приручник за обуку о академском интегритету и етици у високом образовању у Црној Гори, који се налази у завршној фази израде.

Да ли вам је садржај ове странице био од користи?