Пажња: Садржај ове странице је дио архивског садржаја и односи се на претходне сазиве Владе Црне Горе. Могуће је да су информације застарјеле или нерелевантне.
Архива

Заједничким дјеловањем до повјерења грађана у дигитална рјешења

Објављено: 15.11.2021. 11:00

Дигитализација је процес који се не односи само на јавну управу, већ на цијело друштво и није довољно само понудити услуге у дигиталној форми, већ је потребно планираним акцијама свих актера упоставити повјерење грађана и грађанки у дигитална рјешења.

Државна секретарка у Министарству јавне управе, дигиталног друштва и медија, Марина Бановић, гостујући у јутарњем програму Телевизије Црне Горе, казала је да је један од основних задатака Министарства да учини бенефите дигитализације доступним свим грађанима.Marina Banović, državna sekretarka
„Правићемо програме како би и наши старији грађани и они који живе у подручјима која су непокривена интернетом били у прилици да користе бенефите дигитализације. Дигитализација за грађане и грађанке значи једноставнији приступ када су у питању услуге јавне управе, али и услугама било које врсте. То је процес који се не односи само на јавну управу, већ на цијело друштво“, објаснила је Бановић.

Једини начин да се процес квалитетно доведе до краја је, како сматра, да се сви удруже, и произведу смјернице у оквиру Стратегије дигиталне трансформације, Закона о електронском документу, Стратегије сајбер безбједности, Програма привлачења дигиталних номада, али и других активности и важних стратешких докумената.

„Сама израда докумената је трајала шест-седам мјесеци. Имамо још мјесец рада, а након тога се приступа реализацији докумената. То је тежи дио посла и пред нама су, вјероватно, три-четири године интензивног рада да би се ова документа релизовала. Сама Стратегија дигиталне трансформације се креће око седам оперативних циљева. Издвојила бих дигиталне вјештине. Није довољно само произвести услуге у дигиталној форми. Потребно је да људи могу то да користе. И зато су потребне планиране акције свих актера да би се успоставило повјерење грађана у дигитална рјешења“, истакла је Бановић.

У израду свих стратешких докумената од почетка су, како је рекла, укључени привреда, цивилни сектор, академска и медјународна заједница.

„Документа су на јавној расправи. Стратегија дигиталне трансформације до 18. новембра, за Стратегију сајбер безбједности јавна распарава је завршена у петак, али сваки коментар ћемо прихватити и за Програм привлачења дигиталних номада јавна расправа траје до 29. новембра“, навела је Бановић.

Сматра да постоји много простора да се грађанкама и грађанима приближи и појасни шта дигитална трансформација значи за њих и какве бенефите доноси.

„Подизање свијести нам је посебно значајно у дијелу сајбер безбједности. То је горућа тема, која постаје све комплекснија, и која може имати негативне реперкусије не само на наш посао, већ и на наш приватни живот и на наше породице“.

За цијели процес дигиталне трансформације, како је казала, веома је важна подршка медија, нарочито у процесу информисања грађана и стварања разумијевања у вези са тим шта се може очекивати од дигитализације и којом динамиком ће се процес одвијати.

Да ли вам је садржај ове странице био од користи?