Пажња: Садржај ове странице је дио архивског садржаја и односи се на претходне сазиве Владе Црне Горе. Могуће је да су информације застарјеле или нерелевантне.
Архива

Заокрет ка чистој мобилности Подршка одрживим транспортним рјешењима и е-мобилност

Објављено: 11.05.2021. 16:24 Аутор: Министарство капиталних инвестиција

У складу са ЕУ циљевима смањења штетних емисија, у настојању да се ослободи зависности од фосилних горива и негативних утицаја на животну средину - Црна Гора планира да предузме низ корака који су у складу са овим концептом. Тим поводом, одржан је консултативни састанак везан за процес припреме пројекта Подршка примјени парадигме ка нискоакарбонском саобраћају у Црној Гори  - којим се планира конкурисати за средства Зеленог климатског фонда (ГЦФ).

Током састанка, Министар капиталних инвестиција у Влади Црне Горе, Младен Бојанић истакао је да је министарство заинтересовано за иницијативу УНДП-а и пројекат који је у припреми а којим којим би се омогућила свеобухватна промјена парадигме у сектору саобраћаја односно превоз путника у Црној Гори.  ,,Овај пројекат је у складу са циљем Зеленог климатског фонда који се односи на смањење емисија гасова са ефектом стаклене баште. Пројекат је усмјерен на промјену парадигме ка одрживом, социјално инклузивном систему саобраћаја, усмјеравајући државу ка циљу који се огледа у смањењу растућег удјела друмског саобраћаја у укупним националним емисијама гасова. Постизање овог циља се планира кроз двије компоненте. Прва компонента се фокусира на јавни превоз и унапређење услуга кроз социјално инклузиван интегрисани систем којим управљају надлежни органи јавне управе и приватни пружаоци услуга, кроз акције за побољшање квалитета јавног превоза и подршку промјени културолошке перцепције јавног превоза и одрживу мобилност уопште. Друга компонента фокусира се на возни парк у држави, дајући замајац преласку на паметну е-мобилност кроз структурне промјене и дјеловање на тржишту возила. Структурним промјенама ће се оснажити Влада и локалне самоуправе - надоградњом институционалних капацитета и реформом регулативе која ће усмјеравати процес транзиције, имплементацијом националне стратегије е-мобилности. казао је Бојанић.

Говорећи о препорукама Зеленог климатског фонда, стална представница Програма Уједињених нација за развој (УНДП) Даниела Гашпарикова,  истакла је да је кључна препорука тог Фонда - повећање нивоа амбициозности предложеног пројекта у смислу постизања трансформације у циљу смањење емисија ГХГ у сектору транспорта. ,,Управо ће тај степен амбициозности и доказа који потврђују снажну жељу земље да високо постављене циљеве и оствари - послужити као лакмус папир за добијање позитивног мишљења, односно одобрење пројекта. Стога бих с вама подијелила двије важне препоруке. Будите амбициозни и поставите високе циљеве.  Истовремено, ти циљеви се морају заснивати на конкреним приоритетима за период од наредних 5-7 година. Такође, неопходно је обезбиједити и разноврсне изворе финансирања - од домаћих и страних фондова, као и већих зелених улагања од стране приватног сектора. У том смислу, а будући да Црне Гора спада у категорију земаља са вишим средњим дохотком,  грант ГЦФ-а ће бити само један додатни допринос. Истакла бих да ове активности нико не може спровести самостално. ГЦФ је конкретно заинтересован за унапређење зелених инвестиција када је у питању јавни сектор, али и када је у питању стварање повољног окружења које ће дати подстицај за улагања приватног сектора. Стога би у свом опсегу, овај пројекат требало да обухвати и Владин допринос и будући допринос приватног сектора. УНДП је посвећен подстицању овог процеса, стварању платформе за његову реализацију, и подржаће израду Физибилити студије и страживања који треба да пруже потребни ниво доказа и подрже овај пројекат, односно одрже степен повјерења прво вас а онда и ГЦФ-а, да је ниво амбиције постигнут’’, закључила је Гашпарикова.

Црногорски сектор транспорта тренутно је одговоран за 20% емисија гасова са ефектом стаклене баште и нуди велике могуц́ности за значајно смањење ЦО2 у саобраћају. Да би смањила емисије у транспортном сектору, Црна Гора треба да подстакне транзицију ка начинима транспорта са нултом и ниском емисијом, повец́а употребу чистијих горива и енергетску ефикасност у саобраћају.

Циљ пројекта који је у припреми, је смањење удјела друмског саобраћаја у укупним националним емисијама гасова са ефектом стаклене баште, што ће се постићи стварањем одрживог, инклузивног система саобраћаја уз достизање уравнотежене заступљености јавног превоза и превоза путничким аутомобилима и ширу употребу електричних и хибридних возила.

За Црну Гору императив је енергетски ефикасан саобрац́ај са што мањим удјелом приватних, путничких аутомобила у укупном возном парку државе. Реформа овог сектора је започета али је неопходан додатни подстицај како би се постигли жељени дугорочни ефекти.

 Активности на припреми пројекта у складу су са тренутним напорима Владе Црне Горе да свој регулаторни оквир хармонизује с правном тековином ЕУ у областима енергетике и саобраћаја. Јавни превоз је ресурс који се мора развијати, зато је превиђено да се пројектом  подржи израда Националне стратегије е-мобилности и Еко-фонд у испуњавању мандата те институције који се односи на финансијску подршку  иницијатива из домена климатских промјена и заштите животне средине, са фокусом на промовисање одрживих транспортних рјешења и е-мобилност.

Да ли вам је садржај ове странице био од користи?