Започиње мапирање одрживих локација за обновљиве изворе енергије

Објављено: 07.03.2024. 11:00 Аутор: Министарство енергетике и рударства

Потписан меморандум који омогућава паметно мапирање локација за постављање соларних и вјетроелектрана у Црној Гори

Министарство енергетике и рударства потписало је меморандум о разумијевању са организацијама Тхе Натуре Цонсерванцy и Еко-тим. Потписани меморандум је израз спремности на сарадњу ради подстицања развоја солара и вјетра у Црној Гори, уз истовремено очување природних и друштвених вриједности.

Mapiranje održivih lokacija za obnovljive izvore energije

Црна Гора се као и остатак свијета суочава са изазовом како у времену криза климе и биодиверзитета сачувати енергетску стабилност, а да се кризе додатно не продубе. Највећи допринос емисијама гасова стаклене баште и расту глобалне температуре представља употреба фосилних горива, зато се као могући носилац електроенергетског система Црне Горе у будућности издвајају се поуздане и све доступније технологије производње електричне енергије из сунца и вјетра.

Енергетска транзиција ка обновљивим изворима енергије какви су сунце и вјетар захтјева посебну пажњу по питању њиховог позиционирања будући да ове технологије заузимају значајан простор. Уколико се простор не одабере пажљиво то може произвести конфликте и довести у ризик биодиверзитет, културне, друштвене и економске вриједности неког подручја, што на крају доводи у питање реализацију бројних пројеката због могућег отпора локалног становништва и стручне јавности.

Меморандум ће олакшати израду и имплементацију националне студије о позиционирању соларних и вјетроелектрана у Црној Гори, како би се помоћу ње идентификовала нискоконфликтна подручја за развој обновљивих извора енергије. Темељ за овакво истраживање је недавно објављена студија процјене понтенцијала општине Никшић за добијање енергије из сунца и вјетра. Студија је показала да подручја са најмањим конфликтним потенцијалом у овој општини, а истовремено са средњим или високим развојним потенцијалом могу да понуде око 40 МW електричне енергије из вјетра и импресивних 2,7 ГW из солара.

Mapiranje održivih lokacija za obnovljive izvore energije

Студија која је имала за циљ мапирање локација са највећим потенцијалом за развој обновљивих извора електричне енергије на бази вјетра и сунца је јединствена студија такве врсте спроведена на подручју општине Никшић. Резултати нам говоре да ово подручје располаже са значајним ресурсом за развој обновљивих извора електричне енергије. У циљу спровођења даљих испитивања, Министарство енергетике и рударства ће пружити институционалну и стручну подршку за потребе израде националне студије која ће допринијети унапријеђењу развоја обновљивих извора електричне енергије и дефинисању националних стратегија за достизање климатске неутралности”, рекао је проф.др Саша Мујовић, министар енергетике и рударства.

Захвални смо Министарству енергетике и рударства на спремности да заједно са нама, Еко-тимом и  другим партнерима у Црној Гори започне рад на нечему што у многоме личи на процес који се спроводи у оквиру РЕПоwерЕУ плана којим Европска унија захтијева од земаља чланица да одреде такозвана подручја за убрзани развој обновљивих извора енергије”, каже Игор Вејновић, из Тхе Натуре Цонсерванцy, и додаје: “Потенцијал за производњу електричне енергије из сунца и вјетра је неупитан. Приступ какав је паметно мапирање ће нам омогућити да дођемо до конкретних бројки колики је потенцијал у мегаватима и које су то нискоконфликтне локације које ће подржати брзу и одговорну зелену транзицију”.

“Увјерени смо да ће ова сарадња изродити многе бенефите, како за црногорски електроенергетски систем тако и за очување природних вриједности. Наш задатак ће бити да уважимо принципе очувања биодиверзитета и осигурамо добробит за локалну заједницу, да допринесемо испуњавању обавеза Црне Горе по питању испуњавања климатских циљева, али и да омогућимо кредибилне податке о подручјима која пружају оптималне услове за развој пројеката обновљивих извора енергије”, рекао је Миљија Чабаркапа, из Еко-тима.

У склопу овог меморандума Министарство ће пружити институционалну подршку испитивањима изводљивости развоја система за складиштење енергије на локацији Жељезаре Никшић, а све у циљу балансирања соларних и вјетроенергетских ресурса, као нестабилних извора енергије. Овај систем би се поуздано пунио електричном енергијом из мреже у тренуцима вишка, те би враћао енергију у мрежу када је потребно. Успјех овог пројекта могао би резултирати стварањем демонстрационог центра за индустрију с нултом нето стопом емисија у југоисточној Европи и шире, те би могао донијети корист локалним заједницама отварањем нових радних мјеста у индустрији чисте енергије.


Министарство енергетике и рударства

Тхе Натуре Цонсерванцy

Еко-тим

Да ли вам је садржај ове странице био од користи?