Пажња: Садржај ове странице је дио архивског садржаја и односи се на претходне сазиве Владе Црне Горе. Могуће је да су информације застарјеле или нерелевантне.
Архива

Заштитимо своје море и вратимо се природи

Објављено: 29.03.2022. 08:43 Аутор: Канцеларија за европске интеграције

Заштита морских подручја је изузетно значајно питање за нашу земљу и регион, а њиме настојимо да очувамо своје природне ресурсе, биодиверзитет и успоставимо контролу у развоју нашег морског и приобалног подручја, у складу је с уставним опредјелјенјем Црне Горе као еколошке државе, али и визијом развоја ЕУ која је истакнута кроз Зелени споразум, поручила је главна преговарачица Црне Горе са Европском унијом Зорка Кордић на промоцији Стратегије ЕУ за Јадранско-јонски регион (ЕУСАИР) и заштићених морских подручја у Црној Гори.

„Жељела бих да нагласим да је заштита морских и приобалних подручја један од главних циљева Стратегије ЕУ за Јадранско-јонски регион (ЕУСАИР), а уједно и један од захтјева Заједничке позиције ЕУ за поглавље 27 – Животна средина“, казала је Кордић на догађају који су организовали Канцеларија за европске интеграције и Министарство екологије, просторног планирања и урбанизма.

Присутни су имали прилику да погледају филм о заштићеним морским подручјима у Црној Гори „Вратимо се мору“, невјероватним кадровима природе заштићених морских подручја Платамуни, Катич и Стари Улцињ, али и да чују приче локалног становништва, рибара, угоститеља на подручју Старог Улциња и сазнају шта за њих представља заштита коју њихов дио Медитерана сада ужива.

Говорећи о значају заштите морских области, генерална директорица Директората за природу у Министарству екологије, просторног планирања и урбанизма, Тамара Брајовић изразила је посебно задовољство због прилике  да се истакну и подијеле заслуге са свим партнерима који су учествовали у успостављању заштите морских подручја, а с којима ће се наставити интензивна сарадња у области заштите природе.

 

„Главни повод окупљања је посвећеност заштити мора и морског биодиверзитета, којим смо се током 2021. године интензивно бавили, док је у плану континуирано и непрекидно бављење овом темом, која ће остати у фокусу“, поручила је Брајовић и додала да је филм „Вратимо се природи“ пун емоција, сурове реалности, али и наде, љепоте и оптимизма, да још има времена да се сачува оно најљепше и највриједније што немамо право да уништимо.

Пројектни службеник за стратешки пројекат ЕУСАИР Фацилитy Поинт Милош Мугоша упознао присутне са ЕУСАИР Стратегијом, нацином спроводјења и координацијом на националном и макро-регионалном нивоу. Он је представио и припритетне области у оквиру ове стратегије, истакао значај макро-регионалног приступа у рјешавању проблема у Јадранско-јонском региону и могућностима за финансирање циљева и приоритета који су препознати у оквиру ЕУСАИР-а.

Руководитељка Дирекције за интегрално управљање морским и копненим екосистемима, Ивана Стојановић представила је три морска парка природе која су проглашена током 2021. године, њихове основне карактеристике, невјероватне вриједности и циљеве заштите, у националном и међународном контексту. Презентовала је могућности, изазове и предности заштите ових морских подручја, поручујући да активности на њиховој ефикасној заштити од стране управљача, Јавног предузећа Морско добро, у сарадњи с Министарством и другим партнерима, тек предстоје.

Догађај је организован уз подршку стратешког пројекта „Јединица за подршку – Подршка управљању Стратегијом Европске уније за Јадранско-јонски регион (ЕУСАИР) – Фацилитy Поинт“, у оквиру којег је и урађен промотивни филм.

КАНЦЕЛАРИЈА ЗА ЕВРОПСКЕ ИНТЕГРАЦИЈЕ

МИНИСТАРСТВО ЕКОЛОГИЈЕ, ПРОСТОРНОГ ПЛАНИРАЊА И УРБАНИЗМА

Тагови

Да ли вам је садржај ове странице био од користи?