Пажња: Садржај ове странице је дио архивског садржаја и односи се на претходне сазиве Владе Црне Горе. Могуће је да су информације застарјеле или нерелевантне.
Архива

Земље Западног Балкана треба да остану уједињене у очувању мира и стабилности

Објављено: 01.06.2022. 13:13 Аутор: Министарство људских и мањинских права

Земље Западног Балкана треба да остану уједињене у очувању мира и стабилности са визијом европске будућности, поручено је током сусрета министра људских и мањинских права Фатмира Гјеке и Њ.Е. Аријане Жерка- Хоџе амбасадорке Косова у Црној Гори.

Амбасадорка Жерка- Хоџа истакла је важност добросусједских односа двије државе и увјерење да ће исти наставити да се интензивно развијају. Она је оцијенила да је потребно јачати сарадњу у свим сферама од обостаног интереса, те да је посебно значајно оснаживати институционалну сарадњу држава.

Она је пренијела спремност у развоју заједничких инфраструктурних пројеката који треба да побољшају комуникацију, транспорт и трговину двије државе и утичу на њихов јачи економски развој, као и интерес инвеститора са Косова да улажу у Црној Гори, у области туризма и других области заједничког интереса.

Министар Гјека поновио је европску и евроатланску перспективу Црне Горе и додао да Црна Гора води отворен дијалог са свима, жели да допринесе укупном развоју региона у свом капацитету и очувању дугорочне стабилности.

Гјека: "Инклузивна политика ове Владе потврђена је и Црна Гора наставља да се креће својим европским путем. Влада учинити све потребне напоре да интензивира тај пут."

Министар Гјека је поновио захтјев и потребу да црногорска мањина на Косову буде препозната као уставна категорија, јер иста заслужује епилог послије толико времена. С тим у вези, Њ.Е. Жерка-Хоџа је навела да Црногорци на Косову су законом препознати као национална мањина, али промјена Устава је комплексан и дугорочнији процес, рекла је она.

Њ.Е Жерка-Хоџа изразила је спремност да просљеди захтјев за организацију службеног састанка на високом нивоу на којем би се дискутовало о темама од заједничког интереса у области људских права , сарадње у области образовања и јачања уписне политике студената/киња из Црне Горе на универзитетима на Косову, те развијања даље сарадње у областима културе, спорта и образовања.

Саговорници су сагласни да су мањински народи и друге мањинске националне заједнице богатство које свака држава треба да сачува, чија права треба додатно да унапријеђује и чије посебности треба да његује.

Да ли вам је садржај ове странице био од користи?