Конго, Демократска Република*

Амбасаде и конзулати Црне Горе у свијету и визни режим за странце

Конго, Демократска Република
Садржај:
Vizni režimDiplomatski odnosiPolitički kontaktiPregled ostalih informacija

Демократска Република Конго

Za zemlje označene zvjezdicom (*), Crna Gora nema rezidentno predstavništvo.

Визни режим

Држављани Демократске Републике Конго морају посједовати визу за Црну Гору.

За издавање визе надлежна су дипломатско конзуларна представништва Црне Горе. Уколико нијесте у могућности да се обратите дипломатско конзуларном представништву Црне Горе, можете се обратити најближем дипломатско конзуларном представништву Републике Србије.

Контакт: Амбасада Републике Србије у Киншаси, Демократска Република Конго
Адреса: 112 Авенуе де л`Етоиле, Гомбе, Киншаса, ДР Конго
Телефон: +243 97 1594988
+243 99 1045488
Е-маил: сербамбакин@гмаил.цом
Сајт: хттп://www.кинсхаса.мфа.гов.рс

Дипломатски односи

Свеукупни односи Црне Горе и Демократске Републике Конго могу се оцијенити као пријатељски. Није изграђена уговорно-правна основа.

Демократска Република Конго званично је признала Црну Гору 19. јуна 2006. године. Двије земље успоставиле су дипломатске односе 22. септембра 2010. године.

Нити једна нити друга страна до сада нијесу акредитовале дипоматска представништва као званичне органе представљања, с тиме што постоји Почасни конзулат ДР Конго у Будви, као и Почасни конзулат Црне Горе у Киншаси. Наиме, одлуком Владе Црне Горе од 2. априла 2015, за почасног конзула Црне Горе у Демократској Републици Конго, са сједиштем у Киншаси, постављен је Илир Хусић. Денис Тсхилумба Бузангу почасни је конзул Демократске Републике Конго у Будви.

Политички контакти

У досадашњој историји дипломатских односа двије земље, два пута је дошло до сусрета између шефова дипломатија, који су се одиграли на маргинама Генералне скупштине УН-а у Њујорку и то: у 2010. (када су се сусрели мвп Милан Роћен и мвп Алексис Мвамбо) и у 2015. (када су се сусрели мвпеи Игор Лукшић и мвп Раyмонд Тсхибанда).

Преглед осталих информација

Не постоји изграђена уговорно-правна база. Подаци о спољнотргивинској размјени су практично безначајни.