Pažnja: Sadržaj ove stranice je dio arhivskog sadržaja i odnosi se na prethodne sazive Vlade Crne Gore. Moguće je da su informacije zastarjele ili nerelevantne.
Arhiva

Adrović u Njujorku na 61. zasijedanju Komisije za socijalni razvoj

Objavljeno: 09.02.2023. 09:03 Autor: Ministarstarstvo rada i socijalnog staranja

Ministar rada i socijalnog staranja Admir Adrović učestvuje na 61. zasijedanju Komisije za socijalni razvoj koja se održava od 6.-15. februara 2023. godine u sjedištu Ujedinjenih nacija u Njujorku u SAD-u. Prioritetna tema skupa je “Kreiranje punog i produktivnog zapošljavanja i dostojanstvenog rada za sve kao načina prevazilaženja nedjednakosti kako bi se ubrzao oporavak od pandemije COVID 19 i puna implementacija Agende za održivi razvoj 2030.“ 

Ministar Adrović je kao jedan od panelista istakao da je samo mjesec nakon sticanja nezavisnosti, Crna Gora 28. juna 2006. godine postala članica Ujedinjenih nacija i da od tada aktivno učestvuje i doprinosi radu UN i organizacija u okviru sistema, a jedna je od prvih zemalja koja je prenijela Agendu za održivi razvoj do 2030 u svoj nacionalni strateški okvir, usvajajući 2016. godine Nacionalnu strategiju održivog razvoja do 2030. godine.

Ova strategija predstavlja krovnu i dugoročnu razvojnu strategiju zemlje kao odgovor na izazove na putu ka održivom razvoju crnogorskog društva do 2030. godine, naveo je Adrović.  

Adrović na 61. zasijedanju Komisije za socijalni razvoj koja se održava u Njujorku

On je podsjetio da je u godinama koje su prethodile pandemiji COVID-19, Crna Gora bilježila ekonomski rast od oko 4% godišnje, koji je zaustavljen pandemijom i koji je u prvoj godini pandemije smanjen za čak 15,3%.

„U situaciji koja je zatekla cijeli svijet Crna Gora je relativno uspješno savladala izazove na samom početku pandemije i pokazala odgovornost donošenjem dva seta mjera, a kasnije tokom trajanja krize još tri“, podsjetio je ministar Adrović.

On je kazao da Crna Gora teži uspostavljanju dostojanstvenog rada za sve i posvećuje punu pažnju promovisanju standarda i fundamentalnih principa prava na rad, kojim se ostvaruje dostojanstveni prihod, zaštita na radu, socijalno osiguranje, sloboda organizovanja i učestvovanje u donošenju odluka.

„Nove tehnologije i digitalizacija stvaraju nove oblike zapošljavanja i novi koncept rada u kojem još nije dovoljno razvijen sistem socijalne zaštite. U tom kontekstu, poštovanje ključnih načela Evropskog stuba socijalnih prava je od posebnog značaja, kako bi se podržalo pravedno funkcionisanje tržišta rada i sistemi socijalne zaštite, posebno u kontekstu starenja stanovništva i sve veće digitalizacije“, dodao je Adrović.

Ministar je kazao da se kroz socijalni dijalog posvećeno radi na postizanju dostojanstvenog rada, kroz usklađivanje radnog zakonodavstva sa međunarodnim standardima, država vodi konstantan proces unapređivanja postupka ostvarivanja prava zaposlenih, posticanja zapošljavanja i fleksibilnosti na tržištu rada.

„Priprema se novi, treći po redu Program dostojanstvenog rada, koji promoviše dostojanstven rad kao ključnu komponentu razvojnih politika, koji će biti usklađen sa novim Okvirom saradnje Vlade i UN za održivi razvoj 2023-2027. Očekuje se da će se realizacijom planiranih aktivnosti adekvatno odgovoriti na izazove prouzrokovane posljedicama pojave pandemije COVID 19 i izgradnju otpornijeg tržišta rada, posebno u uslovima ekonomske krize i rastuće inflacije kao posljedica agresije Rusije na Ukrajinu”, naveo je ministar Adrović.

Adrović na 61. zasijedanju Komisije za socijalni razvoj koja se održava u Njujorku

Ministar je rekao da se unapređuje biznis ambijent za dalji razvoj ženskog preduzetništva, kao i socijalnog preduzetništva, kako bi se omogućilo da se kroz zaposlenost smanji socijalna isključenost ovih ciljnih grupa.

Crna Gora je pristupila izradi programa za uvođenje podrške za mlade ljude kroz Plan implementacije Garancije za mlade, kako bi se omogućilo da svaka mlada osoba u roku od 4 mjeseca nakon što napusti obrazovanje ili osposobljavanje ili postane nezaposleno lice dobije kvalitetnu ponudu za posao, pripravništvo, dalje usavršavanje ili nastavak obrazovanja, istakao je Adrović.

On je dodao da je u cilju smanjenja nejednakosti, osim ekonomskog, veoma važna i socijalna dimenzija sprovođenja politika, te da Crna Gora sprovodi niz aktivnosti na unapređenju položaja ranjivih grupa, uveden je dodatak za svu djecu do 18 godina, počeo sa primjenom Zakon o privremenom izdržavanju djece i osnovan Alimentacioni fond, a značajno je uvećana naknada za novorođeno djete kako bi se podržale porodice i povećala stopa nataliteta.

Istovremeno, širimo mrežu pružaoca usluga u oblasti socijalne zaštite, kao servis podrške za najranjivije kategorije društva. Osnovano je državno sklonište za žrtve trgovine ljudima. U kontinuitetu povećamo kapacitete za smještaj starijih. Kampanje za promociju hraniteljstva daju pozitivne rezultate u pogledu povećanja broja hraniteljskih porodica, istakao je ministar.

On je dodao da se kao podrška reformi sistema socijalne zaštite sprovodi projekat Integrisani informacioni sistem socijalnog staranja (e-Socijalni karton), kako bi socijalno ugroženi građani imali lakši i brži pristup materijalnim davanjima i kvalitetnijim uslugama socijalne zaštite, ali kako bi sistem socijalnih davanja bio pravednije rasporedjen.

Ministar je na marginama skupa učestvovao na događaju posvećenom efikasnoj primjeni osnovnih principa i prava na radu za inkluzivan rast i prevazilaženje nejednakosti, koji su organizovale Delegacija EU i Stalna misija Zambije pri Ujedinjenim nacijama.

Da li vam je sadržaj ove stranice bio od koristi?