Пажња: Садржај ове странице је дио архивског садржаја и односи се на претходне сазиве Владе Црне Горе. Могуће је да су информације застарјеле или нерелевантне.
Архива

Адровић у Њујорку на 61. засиједању Комисије за социјални развој

Министар рада и социјалног старања Адмир Адровић учествује на 61. засиједању Комисије за социјални развој која се одржава од 6.-15. фебруара 2023. године у сједишту Уједињених нација у Њујорку у САД-у. Приоритетна тема скупа је “Креирање пуног и продуктивног запошљавања и достојанственог рада за све као начина превазилажења недједнакости како би се убрзао опоравак од пандемије COVID 19 и пуна имплементација Агенде за одрживи развој 2030.“ 

Министар Адровић је као један од панелиста истакао да је само мјесец након стицања независности, Црна Гора 28. јуна 2006. године постала чланица Уједињених нација и да од тада активно учествује и доприноси раду УН и организација у оквиру система, а једна је од првих земаља која је пренијела Агенду за одрживи развој до 2030 у свој национални стратешки оквир, усвајајући 2016. године Националну стратегију одрживог развоја до 2030. године.

Ова стратегија представља кровну и дугорочну развојну стратегију земље као одговор на изазове на путу ка одрживом развоју црногорског друштва до 2030. године, навео је Адровић.  

Adrović na 61. zasijedanju Komisije za socijalni razvoj koja se održava u Njujorku

Он је подсјетио да је у годинама које су претходиле пандемији COVID-19, Црна Гора биљежила економски раст од око 4% годишње, који је заустављен пандемијом и који је у првој години пандемије смањен за чак 15,3%.

„У ситуацији која је затекла цијели свијет Црна Гора је релативно успјешно савладала изазове на самом почетку пандемије и показала одговорност доношењем два сета мјера, а касније током трајања кризе још три“, подсјетио је министар Адровић.

Он је казао да Црна Гора тежи успостављању достојанственог рада за све и посвећује пуну пажњу промовисању стандарда и фундаменталних принципа права на рад, којим се остварује достојанствени приход, заштита на раду, социјално осигурање, слобода организовања и учествовање у доношењу одлука.

„Нове технологије и дигитализација стварају нове облике запошљавања и нови концепт рада у којем још није довољно развијен систем социјалне заштите. У том контексту, поштовање кључних начела Европског стуба социјалних права је од посебног значаја, како би се подржало праведно функционисање тржишта рада и системи социјалне заштите, посебно у контексту старења становништва и све веће дигитализације“, додао је Адровић.

Министар је казао да се кроз социјални дијалог посвећено ради на постизању достојанственог рада, кроз усклађивање радног законодавства са међународним стандардима, држава води константан процес унапређивања поступка остваривања права запослених, постицања запошљавања и флексибилности на тржишту рада.

„Припрема се нови, трећи по реду Програм достојанственог рада, који промовише достојанствен рад као кључну компоненту развојних политика, који ће бити усклађен са новим Оквиром сарадње Владе и УН за одрживи развој 2023-2027. Очекује се да ће се реализацијом планираних активности адекватно одговорити на изазове проузроковане посљедицама појаве пандемије COVID 19 и изградњу отпорнијег тржишта рада, посебно у условима економске кризе и растуће инфлације као посљедица агресије Русије на Украјину”, навео је министар Адровић.

Adrović na 61. zasijedanju Komisije za socijalni razvoj koja se održava u Njujorku

Министар је рекао да се унапређује бизнис амбијент за даљи развој женског предузетништва, као и социјалног предузетништва, како би се омогућило да се кроз запосленост смањи социјална искљученост ових циљних група.

Црна Гора је приступила изради програма за увођење подршке за младе људе кроз План имплементације Гаранције за младе, како би се омогућило да свака млада особа у року од 4 мјесеца након што напусти образовање или оспособљавање или постане незапослено лице добије квалитетну понуду за посао, приправништво, даље усавршавање или наставак образовања, истакао је Адровић.

Он је додао да је у циљу смањења неједнакости, осим економског, веома важна и социјална димензија спровођења политика, те да Црна Гора спроводи низ активности на унапређењу положаја рањивих група, уведен је додатак за сву дјецу до 18 година, почео са примјеном Закон о привременом издржавању дјеце и основан Алиментациони фонд, а значајно је увећана накнада за новорођено дјете како би се подржале породице и повећала стопа наталитета.

Истовремено, ширимо мрежу пружаоца услуга у области социјалне заштите, као сервис подршке за најрањивије категорије друштва. Основано је државно склониште за жртве трговине људима. У континуитету повећамо капацитете за смјештај старијих. Кампање за промоцију хранитељства дају позитивне резултате у погледу повећања броја хранитељских породица, истакао је министар.

Он је додао да се као подршка реформи система социјалне заштите спроводи пројекат Интегрисани информациони систем социјалног старања (е-Социјални картон), како би социјално угрожени грађани имали лакши и бржи приступ материјалним давањима и квалитетнијим услугама социјалне заштите, али како би систем социјалних давања био праведније распоредјен.

Министар је на маргинама скупа учествовао на догађају посвећеном ефикасној примјени основних принципа и права на раду за инклузиван раст и превазилажење неједнакости, који су организовале Делегација ЕУ и Стална мисија Замбије при Уједињеним нацијама.

Да ли вам је садржај ове странице био од користи?