Pažnja: Sadržaj ove stranice je dio arhivskog sadržaja i odnosi se na prethodne sazive Vlade Crne Gore. Moguće je da su informacije zastarjele ili nerelevantne.
Arhiva

Bratić: Stručno obrazovanje važno za ekonomski oporavak i razvoj zemalja

Objavljeno: 10.03.2021. 00:00

"Izvrsnost u stručnom obrazovanju, postignuta kroz njegov kvalitet i fleksibilnost, prelazak na digitalnu i zelenu ekonomiju, uspostavljanje nove kulture cjeloživotnog učenja, relevantnost inicijalnog i kontinuiranog stručnog obrazovanja, mobilnost i razmjena dobrih praksi omogućiće odgovarajuće znanje, vještine i kompetencije mladih i odraslih i samim tim ekonomski oporavak i razvoj zemalja", poručila poručila ministarka prosvjete, nauke, kulture i sporta prof dr. Vesna Bratić na onlajn sastanku generalnih direktora za stručno obrazovanje koji se organizuje dva puta godišnje u okviru Predsjedavanja Evropskom unijom. Sastanak se se održava 9. i 10. marta, a tema je "Vrijeme je za stručno obrazovanje budućnosti: Inkluzivnim i digitalnim stručnim obrazovanjem do oporavka".

Ministarka Bratić je naglasila da je pandemija COVID-19, kao i u cijeloj Evropi, značajno uticala na sistem stručnog obrazovanja u Crnoj Gori. Teškoće u radu preduzeća otežalo je realizaciju praktičnog obrazovanja i nedostatak mjesta za učenje uz rad. Ali i ove poteškoće želimo vidjeti kao mogućnosti za inovacije. Ona je istakla da je dalji razvoj stručnog obrazovanja jedan od prioriteta Ministarstva te da će se nastaviti rad na jačanju stučnog obrazovanja sa privredom.

"Nastavićemo da uložimo napore kako bismo dodatno unaprijedili saradnju obrazovnih institucija i poslodavaca. Naš plan je uspostavljanje regionalnih centara izvrsnosti zasnovanih na partnerstvu. Nastavnici u školama i instruktori kod poslodavaca treba da budu osposobljeni za primjenu savremenih metoda nastave i učenja, sa unaprijeđenim digitalnim kompetencijama, kako bi se osigurao kvalitet obrazovanja", poručila je Bratić.

Kako je kazala, Crna Gora je posvećena sprovođenju i praćenju Deklaracije iz Osnabruka, čija je suština davanje novog podsticaja stručnom obrazovanju i obuci kako bi se ono dalje osnažilo i efikasnije doprinosilo ekonomskom oporavku.

Deklaracija predstavlja nastavak Zaključaka iz Rige i predstavlja skup akcija za period 2021-2025. koji su podrška preporuci Savjeta EU o stručnom obrazovanju i obuci za održivu konkurentnost, socijalnu pravičnost i otpornost. Deklaracija je povezana sa Agendom za Zapadni Balkan za inovacije, istraživanje, obrazovanje, kulturu i sport, kao i Ekonomskim i investicionim planom za zapadni Balkan za period 2021-2027. godine.

Da li vam je sadržaj ove stranice bio od koristi?