Пажња: Садржај ове странице је дио архивског садржаја и односи се на претходне сазиве Владе Црне Горе. Могуће је да су информације застарјеле или нерелевантне.
Архива

Братић: Стручно образовање важно за економски опоравак и развој земаља

Објављено: 10.03.2021. 00:00

"Изврсност у стручном образовању, постигнута кроз његов квалитет и флексибилност, прелазак на дигиталну и зелену економију, успостављање нове културе цјеложивотног учења, релевантност иницијалног и континуираног стручног образовања, мобилност и размјена добрих пракси омогуц́иц́е одговарајуц́е знање, вјештине и компетенције младих и одраслих и самим тим економски опоравак и развој земаља", поручила поручила министарка просвјете, науке, културе и спорта проф др. Весна Братић на онлајн састанку генералних директора за стручно образовање који се организује два пута годишње у оквиру Предсједавања Европском унијом. Састанак се се одржава 9. и 10. марта, а тема је "Вријеме је за стручно образовање будућности: Инклузивним и дигиталним стручним образовањем до опоравка".

Министарка Братић је нагласила да је пандемија ЦОВИД-19, као и у цијелој Европи, значајно утицала на систем стручног образовања у Црној Гори. Тешкоће у раду предузећа отежало је реализацију практичног образовања и недостатак мјеста за учење уз рад. Али и ове потешкоће желимо видјети као могућности за иновације. Она је истакла да је даљи развој стручног образовања један од приоритета Министарства те да ће се наставити рад на јачању стучног образовања са привредом.

"Наставићемо да уложимо напоре како бисмо додатно унаприједили сарадњу образовних институција и послодаваца. Наш план је успостављање регионалних центара изврсности заснованих на партнерству. Наставници у школама и инструктори код послодаваца треба да буду оспособљени за примјену савремених метода наставе и учења, са унапријеђеним дигиталним компетенцијама, како би се осигурао квалитет образовања", поручила је Братић.

Како је казала, Црна Гора је посвец́ена спровођењу и прац́ењу Декларације из Оснабрука, чија је суштина давање новог подстицаја стручном образовању и обуци како би се оно даље оснажило и ефикасније доприносило економском опоравку.

Декларација представља наставак Закључака из Риге и представља скуп акција за период 2021-2025. који су подршка препоруци Савјета ЕУ о стручном образовању и обуци за одрживу конкурентност, социјалну правичност и отпорност. Декларација је повезана са Агендом за Западни Балкан за иновације, истраживање, образовање, културу и спорт, као и Економским и инвестиционим планом за западни Балкан за период 2021-2027. године.

Да ли вам је садржај ове странице био од користи?