Koordinaciono tijelo: Obrazovanje romske i egipćanske djece da se dalje unaprjedi

Objavljeno: 24.01.2024. 12:45 Autor: Ministarstvo ljudskih i manjinskih prava

U prostorijama Ministarstva prosvjete, nauke i inovacije održan je zajednički sastanak sa predstavnicima Koordinacionog tjela presjednika Koordinacionog tjela i Nacionalnog koordinatora za Rome mr Sokolja Beganaj i sekretarke Koordinacionog tjela i načelnice za ranjive grupe u Ministarstvu rada socijalnog staranja gospođe Budimirke Đukanović zajedno sa predstavnicima Ministarstva prosvjete, nauke i inovacije generalnom direktoricom Direktorata za obrazovanje i vaspitanje pripadnika manjinskih naroda i drugih manjinskih nacionalnih zajednica mr Albana Dedvukaj, načelnikom za vanredno obrazovanje Safetom Kalač i samostalnim savjetnikom Rokom Gjolaj.

Predstavnici Koordinacionog tjela su zatražili od predstavnika Ministarstva prosvjete na zajedničko zalaganje u pronalaženju novih rješenja u cilju kako bi se unaprjedilo kvalitet obrazovanja romske i egipćanske djece i  uključio veći broj u obrazovnom procesu.

U narednom periodu od Ministarstva prosvjete, nauke i inovacije  se očekuje:

  • da se Pravilnikom o radu Saradnika smanji broj djece od 70 na 40 učenika;
  • Da se uvaži preporuka Ombudsmana da svi saradnici  u oblasti Obrazovanja budu primljeni u stalni radni odnos;
  • Da se zatvori vrtić na kampu Konik gdje su segregisana i uključena samo romska djeca, a da se ista prevoze u drugim vrtičima;
  • Da se ne kasni sa prevozom romske djece u narednoj godini u Podgorici kao što je bila dosadašnja praksa u zadnjim godinama;
  • Da se poštuju preporuke Evropske komisije i uključe u Akcioni plan za 2024 -2025 godinu vezano za obrazovanje romske i egipćanske djece;
  • Da se poštuju i primjene preporuke Poznaske deklaracije i preporuke Ministarskih sastanaka i takođe ukljuće za implementaciju u Akcionom planu za 2024-2025 godinu.
  • Da se pronalaze zajednička sistemska rješenja za pomoć romskoj djeci koji ne poznaju dovoljno službeni jezik ili zaostaju za drugim;
  • Da se unapredi način izvještavanja, da se dostavi broj uključene djece na početku školske godine, broj djece koja su završila razred, broj djeca koja su završila osnovnu školu, broj djece koja su ponavljala razred, broj djece koja su izašla iz obrazovnog procesa, drop ayut, koliki je posto djece itd.
  • Broj djece u svim predškolskim institucijama i njihovo uključivanje na početku godine i koliko ostaju na kraju godine.
  • Da se uredi Uredbom da se pripadnici romske i egipćanske populacije oslobode najviše 10 osoba po jednoj školi u opština gdje borave pripadnici romske i egipćanske populacije  za varedno polaganje srednje škole ( drugi, treći, IV razred) ukoliko ih bude imalo toliko.
  • Da se poboljša kvalitet obrazovanja romske i egipčanske djece.

Ministarstvo prosvjete, nauke i inovacije su takođe obavješteni da je Ministarstvo ljudskih i manjinskih prava putem javnog konkursa za nevladine organizacije podržalo tri projekta koji će donirati vozila za prevoz učenika romske i egipćanske zajednice za naselje Lvanje I i Lovanje II koji će donirati NVO OFK Nikšić Kombi za OŠ. „Njegoš“ u Kotoru, drugo Vozilo će biti donirano od strane NVO RAE Nikšić namenjeno za OŠ. „Stefan Mitrov Ljubiša“ za naselje Palestina kod Budve i treće vozilo će donirati NVO Buda Tomović Nikšić koje će biti namenjeno vrtiću JU „Dragan Kovačević“ za Nikšić za prevoz djece od romskih naselja do vrtića i obratno.

Da li vam je sadržaj ove stranice bio od koristi?