Pažnja: Sadržaj ove stranice je dio arhivskog sadržaja i odnosi se na prethodne sazive Vlade Crne Gore. Moguće je da su informacije zastarjele ili nerelevantne.
Arhiva

Uskoro Nacrt zakona o pravnom prepoznavanju rodnog identiteta na osnovu samoodređenja

Objavljeno: 14.12.2022. 14:19 Autor: Ministarstvo ljudskih i manjinskih prava

Crna Gora uskoro dobija novi Zakon o zaštiti jednakosti i zabrani diskriminacije, a u toku je rad na izradi Nacrta zakona o pravnom prepoznavanju rodnog identiteta na osnovu samoodređenja. 

Sa dvodnevne radionice, koja se završava danas u Andrijevici, poručeno je da Crna Gora nastoji da zaokruži pravni okvir zaštite prava i sloboda LGBTI populacije i, stim u vezi,  radi na pitanju pravnog prepoznavanja života u drugačijem rodnom identitetu, odnosno prilagođavađavanju pola.

Predsjednica Radne grupe Biljana Pejović poručila je da Crna Gora ima obavezu prema svojim građanima i građankama da omoći promjenu oznake pola i matičnog broja u ličnim dokumentima bez obaveze da se završe medicinski postupci promjene pola, kao i medicinske intervencije, čime se štiti jedan od osnovnih principa ljudskih prava, odnosno pravo na samoodređenje.

Ona je rekla da je Ministarstvo ljudskih i manjinskih prava izradu predmetnog zakona planiralo aktuelnom nacionalnom strategijom, te da Ministarstvo u saradnji sa međunarodnim partnerima i civilnom sektorom stvara uslove za njegovo pravovremeno donošenje.

-Ne smijemo dozvoliti da se transrodne osobe i dalje suočavaju sa procesom sterilizacije kako bi promjenile oznaku pola u dokumentima, poručila je Pejović.

Sekretarka radne grupe Semra Martinović kazala je da je Crna Gora napredovala u značajnoj mjeri u oblasti zaštite i unapređenja kvaliteta života voje LGBTI zajednice posljednih godina. Mi imamo obavezu kao država da svoje zakonodavstvo usaglasimo sa međunarodnim standardima u poštovanju univerzalnih ljudskih prava, ali prije svega imamo ljudsku i moralnu obavezu da omogućimo svim našim građanima i građankama jednako uživanje njihovih fundamentalnih prava i sloboda, objasnila je Martinović. 

Shodno praksi ECHR kao i Evropski sud za ljudska prava prilagođavanje oznake pola izdignuto na međunarodni nivo pozitivnih obaveza poštovanja ljudskih prava kao univerzalnih. 

Radna grupa je kao polaznu osnovu u izradi Nacrta zakona koristila studiju kao i nacrt zakona o rodnom identitetu koji su izradili doc.dr Ilija Vukčević i mr Milorad Marković u saradnji sa NVO „Asocijacija Spektra“.

 

Predmetni zakon urediće pravo na izražavanje rodnog identiteta, garancije i način ostvarivanja tog prava, uspostavljanje i vođenje evidencije lica kojima je izvršena promjena oznake pola u dokumentima, kao i druga pitanja u vezi sa pravima i obavezama lica na koji se ovaj zakon odnosi.

Tokom ovog procesa, zahvalnost dugujemo nevladinoj organizaciji “Asocijacija Spektra”, ali i Savjetu Evrope na podršci koji kroz program “Horizontal Facility za Zapadni Balkan I Tursku –faza II” pruža potrebnu ekspertizu u kreiranju I realizaciji politika u ovoj oblasti.

Rad na unapređenju i finalizaciji konačnog teksta Nacrta, uz razmatranje svih dodatnih komentara i sugestija od strane članova/ica sa aspekta nadležnosti institucija koje će biti zadužene za implementaciju ovog zakona, biće intenzivan u narednom periodu. Vjerujemo da će se uslovi stvoriti da naredne godine dobijemo kvalitetan zakon koji će omogićiti prepoznavanje roda  na osnovu samoodređenja.

  

Da li vam je sadržaj ove stranice bio od koristi?