Пажња: Садржај ове странице је дио архивског садржаја и односи се на претходне сазиве Владе Црне Горе. Могуће је да су информације застарјеле или нерелевантне.
Архива

Ускоро Нацрт закона о правном препознавању родног идентитета на основу самоодређења

Објављено: 14.12.2022. 14:19 Аутор: Министарство људских и мањинских права

Црна Гора ускоро добија нови Закон о заштити једнакости и забрани дискриминације, а у току је рад на изради Нацрта закона о правном препознавању родног идентитета на основу самоодређења. 

Са дводневне радионице, која се завршава данас у Андријевици, поручено је да Црна Гора настоји да заокружи правни оквир заштите права и слобода ЛГБТИ популације и, стим у вези,  ради на питању правног препознавања живота у другачијем родном идентитету, односно прилагођавађавању пола.

Предсједница Радне групе Биљана Пејовић поручила је да Црна Гора има обавезу према својим грађанима и грађанкама да омоћи промјену ознаке пола и матичног броја у личним документима без обавезе да се заврше медицински поступци промјене пола, као и медицинске интервенције, чиме се штити један од основних принципа људских права, односно право на самоодређење.

Она је рекла да је Министарство људских и мањинских права израду предметног закона планирало актуелном националном стратегијом, те да Министарство у сарадњи са међународним партнерима и цивилном сектором ствара услове за његово правовремено доношење.

-Не смијемо дозволити да се трансродне особе и даље суочавају са процесом стерилизације како би промјениле ознаку пола у документима, поручила је Пејовић.

Секретарка радне групе Семра Мартиновић казала је да је Црна Гора напредовала у значајној мјери у области заштите и унапређења квалитета живота воје ЛГБТИ заједнице посљедних година. Ми имамо обавезу као држава да своје законодавство усагласимо са међународним стандардима у поштовању универзалних људских права, али прије свега имамо људску и моралну обавезу да омогућимо свим нашим грађанима и грађанкама једнако уживање њихових фундаменталних права и слобода, објаснила је Мартиновић. 

Сходно пракси ЕЦХР као и Европски суд за људска права прилагођавање ознаке пола издигнуто на међународни ниво позитивних обавеза поштовања људских права као универзалних. 

Радна група је као полазну основу у изради Нацрта закона користила студију као и нацрт закона о родном идентитету који су израдили доц.др Илија Вукчевић и мр Милорад Марковић у сарадњи са НВО „Асоцијација Спектра“.

 

Предметни закон уредиће право на изражавање родног идентитета, гаранције и начин остваривања тог права, успостављање и вођење евиденције лица којима је извршена промјена ознаке пола у документима, као и друга питања у вези са правима и обавезама лица на који се овај закон односи.

Током овог процеса, захвалност дугујемо невладиној организацији “Асоцијација Спектра”, али и Савјету Европе на подршци који кроз програм “Хоризонтал Фацилитy за Западни Балкан И Турску –фаза ИИ” пружа потребну експертизу у креирању И реализацији политика у овој области.

Рад на унапређењу и финализацији коначног текста Нацрта, уз разматрање свих додатних коментара и сугестија од стране чланова/ица са аспекта надлежности институција које ће бити задужене за имплементацију овог закона, биће интензиван у наредном периоду. Вјерујемо да ће се услови створити да наредне године добијемо квалитетан закон који ће омогићити препознавање рода  на основу самоодређења.

  

Да ли вам је садржај ове странице био од користи?