Održana radionica “Predstavljanje analize uticaja određivanja cijene ugljenika na tržištu i okvira Strategije nisko-karbonskog razvoja”

Objavljeno: 13.12.2023. 13:00 Autor: Kancelarija za održivi razvoj Vlade Crne Gore

U Podgorici je 12. i 13. decembra održana dvodnevna radionica “Predstavljanje analize uticaja određivanja cijene ugljenika na tržištu i okvira Strategije nisko-karbonskog razvoja” koju je organizovala Svjetska banka u saradnji sa Nacionalnim savjetom za održivi razvoj u okviru platforme “Dijalog za razvoj” koja je razvijena za potrebe rada Nacionalnog savjeta za održivi razvoj.

Svjetska banka (WB) kao dugogodišnji razvojni partner Vlade Crne Gore u kontinuitetu pruža podršku u procesu dekarbonizacije naše privrede kroz finansijsku i tehničke pomoći, ali i kroz razmjenu znanja i iskustva. Podrška Svjetsje banke usmjerena je na razvijanje i implementaciju instrumenata za utvrđivanje cijene ugljenika i na pripremu Strategije niskokarbonskog razvoja (LSDS).

Održana radionica “Predstavljanje analize uticaja određivanja cijene ugljenika na tržištu i okvira Strategije nisko-karbonskog razvoja”

U sklopu ove aktivnosti tim Svjetske banke pruža analitičku podršku za procjenu uticaja instrumenata za određivanje cijena ugljenika na ekonomiju, podržava dizajniranje najboljih primjenjivih mehanizama za određivanje cijena ugljenika i jača regulatorni okvir za dekarbonizaciju.

Tokom radionice tim Svjetske banke i angažovani stručnjaci su prezentovali analize i modeliranja različitih scenarija za procjenu uticaja cijena ugljenika na elektroenergetski sektor u Crnoj Gori, kao i potencijalne šeme za smanjenje emisije ugljenika u sektoru šumarstva kako bi se podržala dekarbonizacija nacionalne ekonomije.

Učesnici/ce radionice imali su priliku da čuju i analize vezane za usklađenost nacionalnih izvoznika sa mehanizmom za prekogranično prilagođavanje ugljenika (EU CBAM) i ulaganjem u šume za privlačenje turista u šumska područja zemlje.

Na radionici su aktivno učešće uzeli predstavnici/ce relevantnih zainteresovanih strana, uključujući ministarstva, državne institucije, kompanije, razvojne partnere, nezavisne stručnjake stručnjake, kroz sugestije i zapažanja na prezentovane analize .

Da li vam je sadržaj ove stranice bio od koristi?