Одржана радионица “Представљање анализе утицаја одређивања цијене угљеника на тржишту и оквира Стратегије ниско-карбонског развоја”

У Подгорици је 12. и 13. децембра одржана дводневна радионица “Представљање анализе утицаја одређивања цијене угљеника на тржишту и оквира Стратегије ниско-карбонског развоја” коју је организовала Свјетска банка у сарадњи са Националним савјетом за одрживи развој у оквиру платформе “Дијалог за развој” која је развијена за потребе рада Националног савјета за одрживи развој.

Свјетска банка (WB) као дугогодишњи развојни партнер Владе Црне Горе у континуитету пружа подршку у процесу декарбонизације наше привреде кроз финансијску и техничке помоћи, али и кроз размјену знања и искуства. Подршка Свјетсје банке усмјерена је на развијање и имплементацију инструмената за утврђивање цијене угљеника и на припрему Стратегије нискокарбонског развоја (LSDS).

Održana radionica “Predstavljanje analize uticaja određivanja cijene ugljenika na tržištu i okvira Strategije nisko-karbonskog razvoja”

У склопу ове активности тим Свјетске банке пружа аналитичку подршку за процјену утицаја инструмената за одређивање цијена угљеника на економију, подржава дизајнирање најбољих примјењивих механизама за одређивање цијена угљеника и јача регулаторни оквир за декарбонизацију.

Током радионице тим Свјетске банке и ангажовани стручњаци су презентовали анализе и моделирања различитих сценарија за процјену утицаја цијена угљеника на електроенергетски сектор у Црној Гори, као и потенцијалне шеме за смањење емисије угљеника у сектору шумарства како би се подржала декарбонизација националне економије.

Учесници/це радионице имали су прилику да чују и анализе везане за усклађеност националних извозника са механизмом за прекогранично прилагођавање угљеника (EU CBAM) и улагањем у шуме за привлачење туриста у шумска подручја земље.

На радионици су активно учешће узели представници/це релевантних заинтересованих страна, укључујући министарства, државне институције, компаније, развојне партнере, независне стручњаке стручњаке, кроз сугестије и запажања на презентоване анализе .

Да ли вам је садржај ове странице био од користи?