Pažnja: Sadržaj ove stranice je dio arhivskog sadržaja i odnosi se na prethodne sazive Vlade Crne Gore. Moguće je da su informacije zastarjele ili nerelevantne.
Arhiva

Održana regionalna online konferencija “LOKALNA PARTNERSTVA ZA ZAPOŠLJAVANJE I NJIHOVA ODRŽIVOST”

Objavljeno: 13.05.2021. 10:31 Autor: Ministarstvo ekonomskog razvoja

Juče je održana online regionalna konferencija pod nazivom “Lokalna partnerstva za zapošljavanje i njihova održivost”, koja je okupila predstavnike  institucija, organizacija i lokalnih partnerstava za zapošljavanje iz Slovenije, Hrvatske, Bosne i Hercegovine, Srbije i Crne Gore.

Preko 65 učesnika događaja učestvovalo je u razmjeni informacija, iskustava i dobrih praksi u zemljama iz regiona i Evropske unije o funkcionisanju i dugoročnoj perspektivi rada lokalnih partnerstava u oblasti zapošljavanja i njihove uloge u kreiranju lokalne politike zapošljavanja.

Konferenciju je realizovao  tim tehničke pomoći projekta “Dalji razvoj lokalnih inicijativa za zapošljavanje u Crnoj Gori”. Projekat ima za cilj da podstakne razvoj lokalnih inicijativa za zapošljavanje u cilju poboljšanja tržišta rada i povećanja zapošljivosti a finansiran je iz EU-IPA sredstava u okviru Programa EU i Crne Gore za zapošljavanje, obrazovanje i socijalnu politiku.

Na početku konferencije gostima se obratila  Jevrosima Pejović, v.d. direktorice Direktorata za rad i zapošljavanje u Ministarstvu ekonomskog razvoja, ističući da su reforma tržišta rada i razvoj radne snage u vrhu agende strukturnih reformi Vlade Crne Gore. „Težimo ostvariti inkluzivni rast, što između ostalog, znači da želimo da svaki građanin naše zemlje osjeti da živi u boljem, sigurnijem društvu. Kreiramo politike kojima želimo doprinijeti povećanju zaposlenosti i smanjenju nezaposlenosti, povećanju aktivnosti stanovništva, unapređenju kvaliteta obrazovanja i smanjenju broja siromašnih i onih koji su u riziku od siromaštva“, dodala je Pejović. Ona je takođe istakla značaj realizovanog projekta, a naročito uspostavljanja  partnerstava sa lokalnim samoupravama, socijalnim partnerima, NVO, poslodavcima i obrazovnim institucijama, kako bi se dostigla stvarna promjena, odgovoriti na realne potrebe zajednica i osigurati da nijedna osoba bude izostavljena.

Voditeljica projekta Meri Lorenčič predstavila je rezultate projekta, od kojih su najznačajniji uspostavljanje lokalnih partnerskih grupa za zapošljavanje u 21 crnogorskoj opštini, te izrada lokalnih strategija za akcionim planovima za svaku pojedničnu uključenu opštinu. Da bi se osigurala naučna utemeljenost pripremljenih strateških dokumenata, izrađena je detaljna analiza stanja i  baza sa oko 40 indikatora lokalnih tržišta rada. Nadalje, na osnovu identifikovanih potreba lokalnih tržišta rada izrađeno je  6 mjera aktivne politike zapošljavanja. Oko 150 predstavnika lokalnih partnerskih grupa povećalo je kapacitete iz oblasti planiranja lokalne politike zapošljavanja kroz  seriju od četiri radionice, dok je preko 100 predstavnika lokalnih partnera kroz trodnevne obuke steklo znanja za izradu i sprovođenje projekata finansiranih od strane Evropske Unije.

O razvoju i sprovođenju lokalne politike zapošljavanja u Srbiji govorila je Dragica Ivanović, načelnica u Ministarstvu za rad, zapošljavanje, boračka i socijalna pitanja. Ona je predstavila strateški i zakonodavni okvir, zatim procedure za sprovođenje sufinansiranja mjera aktivne politike zapošljavanja predviđenih lokalnim akcionim planovima, postignute rezultate i izazove. Pored izrade analiza i obuka, Ministarstvo je, zajedno sa Nacionalnom službom za zapošljavanje  kao redovnu praksu uspostavilo regionalne sastanke sa predstavnicima lokalnih samouprava i lokalnih savjeta za zapošljavanje.

Lokalni savjet za zapošljavanje Grada Čačak i iskustva u kreiranju i sprovođenju lokalne politike zapošljavanja kroz aktivan pristup Grada u oblasti zapošljavanja predstavila je Mirjana Đoković iz  JLS Grad Čačak.  Akcionim planom zapošljavanja grada Čačka za period od 2021. do 2023. godine  predviđene su sljedeće mjere: stručna praksa; pripravništvo za mladе sa visokim obrazovanjеm; pripravništvo za nеzaposlеnе sa srеdnjim obrazovanjеm; sticanjе praktičnih znanja; obuka na zahtjеv poslodavca za nеzaposlеnе; subvеncije za zapošljavanjе nеzaposlеnih lica iz katеgorijе tеžе zapošljivih i subvеncije za samozapošljavanjе i javni radovi. Grad Čačak posebno ima senzibilitet za nezaposlena lica u najnepovoljnijem položaju na tržištu rada, kao što su  žrtvе porodičnog nasilja, izbjеgla i rasеljеna lica, samohrane roditеlje, supružnike  iz porodicе u kojoj su oba supružnika nеzaposlеna, roditеlje djеcе sa smеtnjama u razvoju, bivše izvršioce krivičnih djеla, lica bеz školе ili sa nеpotpunom osnovnom školom itd.

Doris Sošić, savjetnica za razvojne projekte i promociju iz  Riječke razvojne agencije PORIN predstavila je  primjer regionalnog partnerstva Primorsko – goranske županije u Republici Hrvatskoj. Ovo partnerstvo, koje broji 35 članica, kao glavni doprinos rješavanju problema nezaposlenosti priprema i realizuje brojne projekte finansirane iz EU fondova, kao što su sprovođenje regionalne Strategije razvoja ljudskih potencijala; zapošljavanje dugotrajno nezaposlenih osoba s područja kroz osposobljavanje za upravljanje i administraciju EU projekata; profesionalno usmjeravanje i savjetovanje za zapošljavanje u IT sektoru; osposobljavanje nezaposlenih žena za pružanje socijalnih usluga; povećanje zapošljivosti liječenih ovisnika itd.

O iskustvima iz Bosne i Hercegovine govorio je dr Ranko Markuš, vođa tima projekta “Unapređenje istraživanja tržišta rada”,  finansiranog EU sredstvima. Markuš je istakao da su lokalni savjeti za obrazovanje i zapošljavanje neophodni za ispravno definisanje lokalnih prioriteta; unapređenje uloge lokalnih zajednica u rješavanju problema nezaposlenosti; harmonizaciju pristupa u skladu sa strateškim razvojnim prioritetima, kao i za postizanje većeg obuhvata nezaposlenih lica aktivnim mjerama zapošljavanja. Na osnovu preciznih proračuna na primjeru projekta zapošljavanja mladih  -  YEP inkubatora poslovnih ideja – pokazao je da ispravnom realizacijom aktivnih mjera zapošljavanja, država  obezbjeđuje višestruke finansijske efekte, uključujući uštede na socijalnim davanjima i rast zaposlenosti u lokalnoj zajednici. Dugoročno, obezbjeđuje se dalji rast javnih prihoda, kroz rast potrošnje i plate i sprječava odliv radne snage iz zemlje.

Predstavnica Fondacije za unapređenje mogućnosti za zapošljavanje PRIZMA, Ustanova, iz Slovenije,  Dušanka Lužar Šajt, govorila je o povezivanju opština sa ciljem razvoja modela podrške za socijalnu ekonomiju. Kao primjer dobre prakse, predstavila je  „SocioLab“,  jedan od ključnih projekata u regionu Podravja, realizovan u saradnji sa  Regionalnom razvojnom agencijom i lokalnim zajednicama Podravja, koz  dijalog i podršku nacionalnih vlasti. Kao prioritetne oblasti  za region Podravja identifikovane su starenje (engl. ageing)  i njega starijih, održivi turizam, lokalni lanci snabdijevanja i proizvodnja organske hrane i kultura i kreativne industrije (CCI).  Lužar Šajt je naglasila da je, pored pravnog okvira, koji je obezbijeđen donošenjem Zakona o socijalnom preduzetništvu,  na nacionalnom i lokalnom nivou neophodno graditi povoljno poslovno okruženje ali i finansijske mehanizme. Nadalje, prisustvo nadležnih institucija i organizacija na terenu, je od presudnog je značaja za podizanje svijesti i utvrđivanje potreba i potencijala lokalnih zajednica.

Posljednji panel bio je rezervisan za lokalna partnerstva za zapošljavanje u Crnoj Gori, o čemu su govorili predsjednik LPZ Gusinje, Refik Pirović i predsjednica LPZ Bar, Tanja Spičanović. Pirović je izjavio da su očekivanja od projekta „Dalji razvoj lokalnih inicijativa za zapošljavanje u Crnoj Gori“ u potpunosti opravdana:  „Članovi naše grupe su aktivno sudjelovali, a posebno nam je važno jer su u pitanju nosioci razvoja našeg grada – predstavnici prosvjete, lokalne samouprave, biroa rada, koji su zajedničkim radom, uz pomoć projektnog tima pripremili odličan dokument. Dodatna vrijednost je što se lokalni plan zapošljavanja nadovezao na strateški plan opštine, koji je donešen neposredno prije ulaska u ovaj projekat“.  Po mišljenju Spičanović, opština Bar je kroz učešće u projektu dobila vrijedan dokument koji će strateški usmjeravati lokalnu politiku zapošljavanja. „Rad u okviru LPZ nam je pomogao da bolje sagledamo svoje lokalne potrebe, potencijale i pravce razvoja novih mjera aktivne politike zapošljavanja. Pravo na dostojanstven rad i dostojanstven život od svog rada je jedno od temeljnih prava i u tom smislu  lokalna uprava je otvorena za saradnje i partnerstava. Ponosni smo što smo kroz različite mjere podrške uspjeli ne samo da omogućimo nova zaposlenja, već i sačuvamo postojeća radna mjesta, koja su dovedena u pitanje zbog krize izazvane pandemijom“ – kazala je Spičanović.

Da li vam je sadržaj ove stranice bio od koristi?