Održana XI sjednica Grupe za nestala lica

Objavljeno: 29.02.2024. 14:00 Autor: Ministarstvo rada i socijalnog staranja

U Dubrovniku je 29. februara 2024. godine održana XI sjednica Grupe za nestala lica (GNL). Grupa za nestala lica (GNL) je razmatrala niz mjera iz Okvirnog plana, koje je sprovodila u predhodnih šest godina na jačanju regionalne saradnje, radi pronalaska nestalih u sukobima na prostoru bivše Jugoslavije.

Okvirni plan je obaveza predviđena Deklaracijom, koju su u julu 2018. godine u Londonu potpisali predsjedavajući Vijeća ministara Bosne i Hercegovine i premijeri Crne Gore, Hrvatske, Kosova, Srbije, Albanije, Njemačke, Ujedinjenog Kraljevstva, Austrije, Bugarske, Francuske, Italije, Slovenije i Poljske potvrdivši time svoju posvećenost podržavanju napora da se pronađe i identifikuje oko 11.000 ljudi, koji se još uvijek smatraju nestalima usljed sukoba na području bivše Jugoslavije.

Komisiju za nestala lica Vlade Crne Gore predstavljali su Dragan Đukanović, predsjednik Komisije i Darka Džabasan, sekretarka Komisije.

Održana XI sjednica Grupe za nestala lica

Predsjednik Komisije Dragan Đukanović, govoreći o budućnosti rada GNL je istakao podršku Crne Gore nastavku aktivnosti GNL, kao multilateralnog mehanizma saradnje. Pored brojnih izazova, Grupa za nestala lica je postala osnova za razvoj multilateralnih i bilateralnih odnosa. Izrazio je očekivanje da će nastavak rada kroz ovu platformu doprinijeti da se proces traženja i identifikacije nestalih lica odvija na zadovoljstvo porodica nestalih, vladinih institucija i nevladinih organizacija.

Članovi Grupe za nestala lica razgovarali su o koracima koji će unaprijediti održivost GNL-a, pojačati saradnju u procesu traženja nestalih, kao i ojačati angažman porodica nestalih u radu GNL u ovom procesu.

ICMP podržava regionalnu saradnju gradeći političke okvire za međuvladinu koordinaciju kao i izgradnju kapaciteta vladinih institucija odgovornih za rješavanje pitanja nestalih lica u zemljama GNL-a. ICMP takođe radi i na osnaživanju udruženja porodica nestalih, kako bi svoja prava zagovarali na regionalnom nivou.

ICMP pruža podršku i prilikom zajedničkih iskopavanja i omogućuje testiranje DNK i provjeru podudarnosti u svojim laboratorijima. Takva pouzdanost identifikacija, koja se zasniva na podudarnostima između DNK članova iste porodice, ključ je za pružanje dokaza i garantuje prava porodicama nestalih na istinu, pravdu i reparacije.

Da li vam je sadržaj ove stranice bio od koristi?