Pažnja: Sadržaj ove stranice je dio arhivskog sadržaja i odnosi se na prethodne sazive Vlade Crne Gore. Moguće je da su informacije zastarjele ili nerelevantne.
Arhiva

Podržati učenje o istoriji Roma i Putnika u Evropi

Objavljeno: 05.11.2021. 12:00 Autor: Ministarstvo pravde, ljudskih i manjinskih prava

 

Predstavnica Ministarstva pravde ljudskih i manjinskih prava, Tatjana Anđelić, koja je predstavnica Crne Gore i Predsjedavajuća (Chairperson) u Komitetu eksperata Savjeta Evrope za pitanja Roma i Putnika –ADI-ROM, učestvovala je na 12. sastanku Dijaloga Savjeta Evrope sa predstavnicima nevladinih organizacija Roma i Putnika, koji je održan u Strazburu 02. i 03. novembra 2021. godine.

Tema sastanka je bila “Učenje istorije Roma i Putnika”. Tokom dvodnevnog rada,  diskutovalo se o temama koje se odnose na: instrumente Savjeta Evrope za podršku nastavi i učenju istorije Roma i Putnika, načine za uključivanje istorije Roma i Putnika u školske programe i nastavni materijal, preporuke i aktivnosti za podršku sjećanju na romske žrtve Holokausta, međunarodnim aktivnostima, saradnji i dostupnim finansijskim sredstvima za podršku učenju istorije Roma i Putnika, kao i na predloge nevladinih organizacija za kreiranje i razvijanje aktivnosti za učenje istorije Roma i Putnika.

Anđelić je otvarajući sastanak u uvodnoj riječi izrazila zadovoljstvo što prisustvuje sastanku sa takvom temom koja je zbog mnogo aspekata važna. “Nema boljeg načina za borbu protiv diskriminacije, govora mržnje, stigmatizacije i predrasuda prema nekom narodu, od učenja jezika, kulture, tradicije i istorije tog naroda” – naglasila je ona.

Govoreći kao predsjedavajuća Komiteta Savjeta Evrope o pitanjima Roma i Putnika, ona je podsjetila da je taj komitet posvećen temama koje se odnose na obrazovanje, kulturu i istoriju Roma i Putnika, kao i da redovno prati sve što se diskutovalo na sastancima Dijaloga Savjeta Evrope sa nevladinim organizacijama Roma i Putnika, kao i da se preporuke sa sastanka Dijaloga predstavljaju na sastancima Komiteta.

Veoma bitnim, ocijenila je, to što je rezultat rada prethodnog ad hoc Komiteta Savjeta Evrope za pitanja Roma i Putnika CAHROM-a (sada ADI-ROM-a) bio priprema i usvajanje  Preporuke Komiteta ministara (2020)2 državama članicama Savjeta Evrope,  o uključivanju istorije Roma i/ili Putnika u školske prorame i nastavni materijal”. U tom dokumentu je prepoznato da dugo istorijsko prisustvo Roma i Putnika u Evropi još uvijek nije adekvatno prepoznato u obrazovnom sistemu, kao i da je doprinos koji su dali kulturnoj baštini Evrope potcijenjen u formalnom i neformalnom obrazovanju, i u javnosti uopšte. Ona je pojasnila da je cilj ove Preporuke je da promoviše uključivanje istorije Roma i/ili Putnika, uključujući sjećanje na romski holokaust, u školske planove i programe i nastavne materijale, sa ciljem izgradnje kulture tolerancije i poštovanja u školi; izgradnje istorijske svijesti i savjesti svih učenika; doprinosa potvrdi identiteta Roma i/ili Putnika; te unapređenja shvatanja da su Romi i/ili Putnici sastavni dio i nacionalnih i evropskih društava.

Ona je kazala da su ovakvi sastanci prilika da se razmjene informacije, predstave primjeri dobre prakse, ali da se daju određene preporuke i predlože aktivnosti za budući rad u cilju prepoznavanja važnosti izučavanja istorije Roma i Putnika.

Da li vam je sadržaj ove stranice bio od koristi?