Пажња: Садржај ове странице је дио архивског садржаја и односи се на претходне сазиве Владе Црне Горе. Могуће је да су информације застарјеле или нерелевантне.
Архива

Подржати учење о историји Рома и Путника у Европи

 

Представница Министарства правде људских и мањинских права, Татјана Анђелић, која је представница Црне Горе и Предсједавајућа (Цхаирперсон) у Комитету експерата Савјета Европе за питања Рома и Путника –АДИ-РОМ, учествовала је на 12. састанку Дијалога Савјета Европе са представницима невладиних организација Рома и Путника, који је одржан у Стразбуру 02. и 03. новембра 2021. године.

Тема састанка је била “Учење историје Рома и Путника”. Током дводневног рада,  дискутовало се о темама које се односе на: инструменте Савјета Европе за подршку настави и учењу историје Рома и Путника, начине за укључивање историје Рома и Путника у школске програме и наставни материјал, препоруке и активности за подршку сјећању на ромске жртве Холокауста, међународним активностима, сарадњи и доступним финансијским средствима за подршку учењу историје Рома и Путника, као и на предлоге невладиних организација за креирање и развијање активности за учење историје Рома и Путника.

Анђелић је отварајући састанак у уводној ријечи изразила задовољство што присуствује састанку са таквом темом која је због много аспеката важна. “Нема бољег начина за борбу против дискриминације, говора мржње, стигматизације и предрасуда према неком народу, од учења језика, културе, традиције и историје тог народа” – нагласила је она.

Говорећи као предсједавајућа Комитета Савјета Европе о питањима Рома и Путника, она је подсјетила да је тај комитет посвећен темама које се односе на образовање, културу и историју Рома и Путника, као и да редовно прати све што се дискутовало на састанцима Дијалога Савјета Европе са невладиним организацијама Рома и Путника, као и да се препоруке са састанка Дијалога представљају на састанцима Комитета.

Веома битним, оцијенила је, то што је резултат рада претходног ад хоц Комитета Савјета Европе за питања Рома и Путника ЦАХРОМ-а (сада АДИ-РОМ-а) био припрема и усвајање  Препоруке Комитета министара (2020)2 државама чланицама Савјета Европе,  о укључивању историје Рома и/или Путника у школске прораме и наставни материјал”. У том документу је препознато да дуго историјско присуство Рома и Путника у Европи још увијек није адекватно препознато у образовном систему, као и да је допринос који су дали културној баштини Европе потцијењен у формалном и неформалном образовању, и у јавности уопште. Она је појаснила да је циљ ове Препоруке је да промовише укључивање историје Рома и/или Путника, укључујући сјећање на ромски холокауст, у школске планове и програме и наставне материјале, са циљем изградње културе толеранције и поштовања у школи; изградње историјске свијести и савјести свих ученика; доприноса потврди идентитета Рома и/или Путника; те унапређења схватања да су Роми и/или Путници саставни дио и националних и европских друштава.

Она је казала да су овакви састанци прилика да се размјене информације, представе примјери добре праксе, али да се дају одређене препоруке и предложе активности за будући рад у циљу препознавања важности изучавања историје Рома и Путника.

Да ли вам је садржај ове странице био од користи?