Pažnja: Sadržaj ove stranice je dio arhivskog sadržaja i odnosi se na prethodne sazive Vlade Crne Gore. Moguće je da su informacije zastarjele ili nerelevantne.
Arhiva

Tatjana Anđelić, predsjedavajuća Komiteta eksperata Savjeta Evrope za pitanja Roma i Putnika ADI-ROM, poziva na priznavanje, očuvanje i promociju romskog jezika

Objavljeno: 05.11.2021. 12:00 Autor: Ministarstvo pravde, ljudskih i manjinskih prava

Tatjana Anđelić, predsjedavajuća Komiteta eksperata Savjeta Evrope za pitanja Roma i Putnika ADI-ROM, poziva na priznavanje, očuvanje i promociju romskog jezika

U okviru obilježavanja 5. novembra, Svjetskog dana romskog jezika, Tatjana Anđelić, predsjedavajuća Komiteta eksperata Savjeta  Evrope za pitanja Roma i Putnika (ADI-ROM), poziva na prepoznavanje, očuvanje i promociju romskog jezika.

„Romski je jezik 10 do 12 miliona Roma koji žive u Evropi. On je sastavni deo romskog identiteta i našeg zajedničkog evropskog kulturnog nasljeđa. Jezik, kultura i istorija su stubovi očuvanja identiteta jednog naroda. Jezik je sastavni dio zajednice i treba ga prepoznati, čuvati i promovisati. Na našem putu međusobnog razumijevanja i poštovanja, posebno je poštovanje jezika, kulture, istorije i vrednosti jednog naroda od najveće važnosti. U taj proces moraju biti uključeni svi relevantni akteri na lokalnom i nacionalnom nivou – počev od škola, medija, institucija i organizacija“, kaže Tatjana Anđelić.

 Ona podsjeća da osnovni ciljevi  Savjeta Evrope, uključuju borbu protiv diskriminacije i promociju inkluzivnih društava koja poštuju kulturnu i jezičku raznolikost. U tom cilju treba preduzeti mere da se sadašnjoj generaciji romske djece i omladine omogući učenje maternjeg jezika. Savjet Evrope podržava promociju romskog jezika i razvio je “Kurikularni okvir za romski jezik” (Curriculum Framework for Romani -CFR)  i srodne resurse za kreatore politika, kreatore nastavnog materijala, trenere - nastavnike i same nastavnike. CFR koristi opisne kategorije i zajedničke referentne nivoe “Zajedničkog evropskog referentnog okvira za jezike” i na taj način se usklađuje sa širim politikama, koje oblikuju rad Savjeta Evrope na obrazovanju o jezicima.

Tatjana Anđelić takođe podsjeća na činjenicu da je Savjet Evrope prije nekoliko godina uveo romski kao radni jezik na redovne sastanke, svog međuvladinog Komiteta za pitanja Roma i Putnika, na sastanke Dijaloga sa civilnim društvom Roma i Putnika koji se održavaju dva puta godišnje, kao i na Međunarodne konferencije Romkinja koje se održavaju svake druge godine.

Predsjedavajuća Tatjana Anđelić ističe da Komitet eksperata za pitanja Roma i Putnika (ADI-ROM) ostaje posvećen prepoznavanju, očuvanju i promociji romskog jezika, u svom radu i aktivnostima.

Da li vam je sadržaj ove stranice bio od koristi?