Popović: Interkulturalizmom Crna Gora veoma važna nota za planetarnu harmoniju

Objavljeno: 29.02.2024. 11:47 Autor: Ministarstvo ljudskih i manjinskih prava

Zaštitom svog bio diverziteta i njegovanjem kulturnog diverziteta, kao dva vitalna stuba istinski održivog razvoja zemlje, u skladu sa svojim ustavnim smjernicama, kroz interkulturalizam Crna Gora može postati prepoznatljiv model i veoma važna nota za prijeko potrebnu planetarnu harmoniju – poručila je dr Ljudmila Mila Popović, v.d. Generalne direktorice, Direktorata za interkulturalizam u Ministarstvu ljudskih i manjinskih prava na „Forumu o multikulturalnosti“, koji je organizovan od strane Centra za građansko obrazovanje (CGO) danas u Podgorici.

 „Kroz oznaživanje vrijednosti i praktikovanje principa interkulturalizma, možemo plasirati svoj doprinos unapređenju društvene kohezije i u Evropskoj uniji kojoj stremimo, usljed izazova sa kojim se unija nosi. Iz svog istorijskog iskustva i teško stečenih spoznanja o vrijednosti društvene kohezije, i zbog svoje ključne pozicije na razmeđu Istoka i Zapada, Crna Gore može razviti model suživota, solidarnosti i su-odgovornosti za zajedniku budućnost, koji bi bio znatan doprinos i regionu i široj međunarodnoj zajednici.

 Direktorat za interkulturalizam je jedan od ključnih institucionalnih mehanizama za unapređenje društvene kohezije nužno potrebne za kvalitetan razvoj naše zemlje, i značajna demonstracija države da se posveti ovim pitanjima. Saradnjom sa civilnim sektorom i snažnom podrškom radu nevladinim organizacijama u ovom domenu, stvaramo sistemski pristup pozitivnoj transformaciji društva za napredak zemlje i svih njenih građana, što je cilj interkulturalizma, kako pojašnjava Popović.

 Kroz integracijske procese interkulturalizma, data crnogorska multikulturalnost se izdiže na viši nivo društvene kohezije za ujedinjeni i jedinstven smjer razvoja Crne Gore kao zemlje interkulture. Ovakvo plasiranje zemlje i njen pozitivan i prepoznatljiv brend kao zemlje interkulture jeste vizija koju gradi Direktorat za interkuluturalizam u trenutku kada je našoj zemlji i cijelom svijetu prijeko potrebna nova priča, kako ukazuje Popović, i nova paradigma ljudskog razvoja.

 „Takva pozitivna vizija i razvojna paradigma zemlje i društva se zasniva na vrijednostima interkulturalizma koje su univerzalnaljudska prava i odgovornosti i univerzalne humanističke vrijednosti koje potiču iz naučnog i duhovnog spoznanja da su sva bića međusobno povezana i međuzavisna“.

 Upravo zbog toga se u Direktoratu za interkulturalizam poseban fokus stavlja na jednake odgovornosti uz ljudska prava jer je je odgovornost svakog i svih nas da gradimo bolje društvo za dobrobit svih.

Zato je i rad Direktorata za interkulturalizam izgrađen kao kulturni pandan pravnom okviru Ministarstva ljudskih i manjinskih prava, jer, kako i projekt CGOa „Prihvati različitosti – osvijesti umove“ poziva, mora se razviti svijest i savjest o ljudskim pravima i odgovornostima i humanističkim vrijednostima da pravne regulative ne bi ostale mrtvo slova na papiru već da zažive u društvenom biću i našoj stvarnosti, zaključila je Popović.

 U ime Ministarstva ljudskih i manjinskih prava i Direktorata za interkulturalizam, Popović se zahvalila Daliborki Uljarević, Izvršnoj direktorici CGO, na pozivu da danas otvori ovaj važan skup kao i na sprovođenju niza radionica i okruglih stolova na temu multikulturalnosti i interkultualnih vjestina, čiji je krunski događaj bio današnji forum. Zahvalila se i gdinu Dejvidu Morganu (David Morgan), Savjetnika i zamjenika Ambasadora Kanade, čija je podrška CGO-u omogućila ostvarenje ovog projekta od vitalnog značaja za crnogorsko društvo i našu zajedničku budućnost.

Da li vam je sadržaj ove stranice bio od koristi?