Поповић: Интеркултурализмом Црна Гора веома важна нота за планетарну хармонију

Објављено: 29.02.2024. 11:47 Аутор: Министарство људских и мањинских права

Заштитом свог био диверзитета и његовањем културног диверзитета, као два витална стуба истински одрживог развоја земље, у складу са својим уставним смјерницама, кроз интеркултурализам Црна Гора може постати препознатљив модел и веома важна нота за пријеко потребну планетарну хармонију – поручила је др Људмила Мила Поповић, в.д. Генералне директорице, Директората за интеркултурализам у Министарству људских и мањинских права на „Форуму о мултикултуралности“, који је организован од стране Центра за грађанско образовање (ЦГО) данас у Подгорици.

 „Кроз ознаживање вриједности и практиковање принципа интеркултурализма, можемо пласирати свој допринос унапређењу друштвене кохезије и у Европској унији којој стремимо, усљед изазова са којим се унија носи. Из свог историјског искуства и тешко стечених спознања о вриједности друштвене кохезије, и због своје кључне позиције на размеђу Истока и Запада, Црна Горе може развити модел суживота, солидарности и су-одговорности за заједнику будућност, који би био знатан допринос и региону и широј међународној заједници.

 Директорат за интеркултурализам је један од кључних институционалних механизама за унапређење друштвене кохезије нужно потребне за квалитетан развој наше земље, и значајна демонстрација државе да се посвети овим питањима. Сарадњом са цивилним сектором и снажном подршком раду невладиним организацијама у овом домену, стварамо системски приступ позитивној трансформацији друштва за напредак земље и свих њених грађана, што је циљ интеркултурализма, како појашњава Поповић.

 Кроз интеграцијске процесе интеркултурализма, дата црногорска мултикултуралност се издиже на виши ниво друштвене кохезије за уједињени и јединствен смјер развоја Црне Горе као земље интеркултуре. Овакво пласирање земље и њен позитиван и препознатљив бренд као земље интеркултуре јесте визија коју гради Директорат за интеркулутурализам у тренутку када је нашој земљи и цијелом свијету пријеко потребна нова прича, како указује Поповић, и нова парадигма људског развоја.

 „Таква позитивна визија и развојна парадигма земље и друштва се заснива на вриједностима интеркултурализма које су универзалнаљудска права и одговорности и универзалне хуманистичке вриједности које потичу из научног и духовног спознања да су сва бића међусобно повезана и међузависна“.

 Управо због тога се у Директорату за интеркултурализам посебан фокус ставља на једнаке одговорности уз људска права јер је је одговорност сваког и свих нас да градимо боље друштво за добробит свих.

Зато је и рад Директората за интеркултурализам изграђен као културни пандан правном оквиру Министарства људских и мањинских права, јер, како и пројект ЦГОа „Прихвати различитости – освијести умове“ позива, мора се развити свијест и савјест о људским правима и одговорностима и хуманистичким вриједностима да правне регулативе не би остале мртво слова на папиру већ да заживе у друштвеном бићу и нашој стварности, закључила је Поповић.

 У име Министарства људских и мањинских права и Директората за интеркултурализам, Поповић се захвалила Далиборки Уљаревић, Извршној директорици ЦГО, на позиву да данас отвори овај важан скуп као и на спровођењу низа радионица и округлих столова на тему мултикултуралности и интеркултуалних вјестина, чији је крунски догађај био данашњи форум. Захвалила се и гдину Дејвиду Моргану (Давид Морган), Савјетника и замјеника Амбасадора Канаде, чија је подршка ЦГО-у омогућила остварење овог пројекта од виталног значаја за црногорско друштво и нашу заједничку будућност.

Да ли вам је садржај ове странице био од користи?