Pažnja: Sadržaj ove stranice je dio arhivskog sadržaja i odnosi se na prethodne sazive Vlade Crne Gore. Moguće je da su informacije zastarjele ili nerelevantne.
Arhiva

Vojinović na ministarskom sastanku Upravljačke platforme Zapadnog Balkana u Tirani

Objavljeno: 29.06.2022. 12:33 Autor: Ministarstvo prosvjete

Ministar prosvjete Miomir Vojinović učestvovao je na ministarskom sastanku Upravljačke platforme Zapadnog Balkana za kulturu,istraživanje, inovacije, obrazovanje i osposobljavanje koji se održao u utorak 28. juna u Tirani, u organizaciji Evropske komisije i Vlade Republike Albanije.

Ovaj događaj je je nastavak Agende Zapadnog Balkana  pokrenute na Samitu,  koji je održan  u Brdu, kod Kranja u Sloveniji,  prošlog oktobra i predstavlja jedinistvenu priliku za razmjenu iskustava i unapređenje saradnje između regiona i zemalja Evropske unije u oblastima obrazovanja, kulture, istaživanja i inovacija.

U kontekstu koncepta Obrazovanja za održivi razvoj i njegovog uključivanja u obrazovni sistem Crne Gore, ministar Vojinović je ukazao  na  reformske procese u pogledu integracije ciljeva održivog razvoja u nastavne programe. Takođe, ministar Vojinović je naglasio značaj usvajanja ključnih strateških dokumenata kao što su  Akcioni plan za integraciju održivog razvoja, koji predstavlja  Aneks Strateškog plana reforme obrazovanja, a koji je  stvorio uslove za strateško uvođenje održivog razvoja u sadržaje sistema obrazovanja  kroz dva glavna cilja: dostizanje kvaliteta obrazovanja za sve i povećanje sadržaja na temu održivog razvoja u nastavnim programima, od predškolskog do univerzitetskog nivoa.

Prema riječima ministra Vojinovića, Ministarastvo prosvjete je razvilo i implementiralo Nacionalni nastavni plan i program za sve nivoe obrazovanja, koji uključuje međunastavne teme – Obrazovanje za održivi razvoj, sa ciljem preusmjeravanja i sprovođenja snažnijeg modela Obrazovanja za održivi razvoj u predškolskom, osnovnom i srednjem obrazovanju, što doprinosi integrativnom pristupu opštem obrazovanju i omogućava veći stepen korelacije između sadržaja različitih predmeta i predmetnih oblasti, a sve u cilju razvoja ključnih kompetencija učenika.

Ministar Vojinović je predočio da je više od 25 % nastavnika na svim nivoima obrazovanja  prošlo kroz program obuke za primjenu Obrazovanja za održivi razvoj u nastavi  ukazujući na posebnu prednost programa  koja se ogleda u njegovoj dostupnosti  djeci od najranijeg uzrasta – predškolsko obrazovanje, tačnije u uzrasnom periodu kad djeca razvijaju navike i izgrađuju stavove o vrijednostima održivog načina življenja.

Evropska komesarka za inovacije, istraživanje, kulturu, obrazovanje i mlade Marija Gabriel, u finalnom izlaganju istakla je vodeću ulogu obrazovanja i osposobljavanja u postizanju bliže saradnje između zemalja Zapadnog Balkana i Evropske unije, te da je debata sa ministrima Zapadnog Balkana pokazala važnost koja se već pridaje integraciji podučavanja i učenja o ekološkoj održivosti u sisteme obrazovanja i osposobljavanja.

Da li vam je sadržaj ove stranice bio od koristi?