Пажња: Садржај ове странице је дио архивског садржаја и односи се на претходне сазиве Владе Црне Горе. Могуће је да су информације застарјеле или нерелевантне.
Архива

Пољопривредним произвођачима из Бара и Улциња представљен ИПАРД јавни позив

Објављено: 13.03.2018. 22:16 Аутор: МПРР

MPRRMPRR

Први јавни позив за коришћење средстава из ИПАРД програма бесповратне подршке црногорским пољопривредницима детаљније је представљен пољопривредним произвођачима са подручја општина Бара и Улциња.

Представници Министарства пољопривреде и руралног развоја подсјетили су произвођаче са територије приморских општина, да се први ИПАРД позив односи на примарну производњу, и да могу конкурисати са пројектима, чији прихватљиви трошкови износе од 10.000€ до 500.000€. Подршка износи до 60% прихватљивих трошкова. За младе фармере, испод 40 година, бесповратна подршка износи 65%, док за оне који реализују инвестиције у планинском подручју изнад 600 метара надморске висине подршка износи чак 70%.

Кроз објављени ИПАРД јавни позив пољопривредници могу изградити или реконструисати објекте, купити потребну опрему и механизацију, уредити инфраструктуру на газдинству, подићи воћњаке, винограде, маслињаке, заштићених простора, затим уградити системе за коришћење обновљивих извора енергије, изградити рибњаке и остало.

Пољопривредницима је појашњена процедура реализације самог јавног позива. Детаљно им је објашњено која документација им је потребна, као и како и гдје је могу прибавити. Интересовање присутних односило се највише на набавку садница маслина, изградњу подзида у маслињацима, изградњу објеката за сточарску, али и биљну производњу, инвестиције за рјешавање одлагања стајњака, набавку пчеларске опреме и друге. 

Нарочито интересовање исказано је за питање власништва инвестиције. Истакнуто је, да након реализације инвестиције, а прије подношења захтјева за исплату средстава подршке, инвестиција која се подржава мора бити у власништву корисника подршке. Односно, уколико је у питању изградња и/или реконструкција објекта, објекат, али и земљиште на коме се гради/реконструише мора бити у власништву корисника подршке, прије подношења захтјева за исплату. Такође, сва купљена механизација мора бити у власништву корисника подршке.

Пољопривредницима су појашњени почетни критеријуми које морају испунити да би могли аплицирати за објављени јавни позив. Тачније, они морају имати одређен број грла или површине под засадима. За пројекте из сектора производње млијека - 5 крава (приплодних грла) и/или 50 оваца и/или 50 коза, сектора производње меса - 30 говеда у тову; 20 крмача или 100 свиња у завршном тову; 1.000 бројлера (пилића); 100 бројлера (ћурића), затим производње јаја: 2.500 кока носиља, воћа и поврћа (укључујући житарице, гљиве, печурке, ароматично и љековито биље) - 0,5 ха површине засада, 0,1 ха површине засада у заштићеном простору, за производњу ратарских култура - 1 ха површине засада, ароматичног и љековитог биља - 0,3 ха површине засада, производњу гљива и печурки - 0,01 ха производне површине. За виноградаре почетни услов је 0,5 ха под виновом лозом, за маслинаре 0,5 ха под маслинама, за пчеларе 30 пчелињих друштава, а за рибаре годишњи капацитет минимум 10 тона рибе или шкољки.

Произвођачи су информисани да се сви потребни обрасци везани за аплицирање на пројекат могу преузети са интернет страници Министарствства пољопривреде и руралног развоја, као и интернет страници која је успостављена посебно за ИПАРД програм – www.ипард.гов.ме. Обрасци се могу преузети и у регионалним канцеларијама одјељења за савјетодавне послове у области сточарства и у биљној производњи, као и у канцеларијама Министарства.

ПР Служба Министарства пољопривреде и руралног развоја

Да ли вам је садржај ове странице био од користи?