Пажња: Садржај ове странице је дио архивског садржаја и односи се на претходне сазиве Владе Црне Горе. Могуће је да су информације застарјеле или нерелевантне.
Архива

Брисел: Потписан Меморандум о разумијевању између Европске уније и Црне Горе о учешћу ЦГ у ИСА² програму

Објављено: 29.05.2018. 18:00 Аутор: МЈУ

MJU  MJU

Министарка јавне управе, Сузана Прибиловић и европска комесарка за дигиталну економију и друштво, Мариyа Габриел потписале су данас у Бриселу Меморандум о разумијевању између Европске уније и Црне Горе о учешћу Црне Горе у програму за рјешења интероперабилности и заједничке оквире за европску јавну управу, привреду и грађане-ИСА² програм.

„У Црној Гори, гдје доступност прекограничних услуга и даље представља препреку за развој електронске управе, већ постоји оправдана потреба учешћа у ИСА² програму. Ово је и корак више у припреми јавне администрације у дијелу ИЦТ-а, посебно у дијелу интероперабилности и интерконективности информационих система црногорске администрације и коришћење постојећих рјешења ИСА², као и планирање будућих активности у оквиру Програма“, казала је министарка Прибиловић.

Кроз чланство у ИСА² програму, напоменула је Прибиловић, Министарство унутрашњих послова може користити веома скупу европску сТЕСТА платформу, која служи за пренос повјерљивих информација и високо безбједан пренос незаштићених информација.Такође, Црна Гора добија на располагању стандардизована семантичка средства за већи ниво интероперабилности ИТ система, са конкретним софтверским рјешењима и могућности да црногорске ИТ компаније учествују на тендерима, који се спроводе у оквиру ИСА² програма, као и бесплатну техничку подршку, истакла је Прибиловић.

Црна Гора је прва земља Западног Балкана која се придружила ЕУ ИСА² програму за боље дигиталне јавне услуге и прекограничну интероперабилност.

Европска комисија је у јуну 2014. године усвојила предлог новог програма за подршку интероперабилним рјешењима за јавне администрације, привреду и грађане ЕУ - ИСА², чији је генерални циљ постизање пуне интероперабилности између различитих ИТ система којима се обезбјеђују електронски јавни сервиси, како у земљама чланицама, тако и на нивоу ЕУ. Интероперабилност, електронска управа и отворени подаци представљају основе за даљу модернизацију јавне управе и повећање ефикасности и квалитета јавних услуга. Највећу важност добијају прекограничне електронске јавне услуге, које се између осталог, тичу услуга унутрашњег тржишта, животне средине, унутрашњих послова, царине и пореза, здравства, електронског идентитета и јавних набавки.

МИНИСТАРСТВО ЈАВНЕ УПРАВЕ

Да ли вам је садржај ове странице био од користи?