40. сједница Владе Црне Горе - 23.09.2021. године

Овај чланак садржи листу докумената

Влада Црне Горе је на 40. сједници одржаној 23. септембра 2021. године, којом је предсједавао премијер проф. др Здравко Кривокапић, утврдила Приједлог закона о коришћењу физичке инфраструктуре за постављање електронских комуникационих мрежа великих брзина. У дискусији је истакнуто да ће нови Закон омогућити смањење трошкова, олакшавање и подстицање изградње електронских комуникационих мрежа великих брзина за потенцијалне инвеститоре, како би се убрзало достизање циљева дефинисаних националном Стратегијом развоја информационог друштва и Дигиталном агендом за Европу. Усвајањем овог Закона уклониће се постојеће препреке у постављању мрежа великих брзина на цијелој територији Црне Горе, поготово високи трошкови грађевинских радова на постављању мрежа, који ће се битно смањити примјеном адекватних прописа изградње интегрисане инфраструктуре. Кооринираним приступом ће се омогућити истовремена градња и постављање инфраструктуре за вишеструку намјену, што посебно укључује електронске комуникационе мреже нове генерације.

Утврђен је и Предлог закона о измјенама и допунама Закона о националном бренду. Суштина измјена је у поједностављењу процедура за стицање права коришћења визуелног идентитета националног бренда у циљу подстицања његове употребе, како би се допринијело већој препознатљивости државе и њених потенцијала и вриједности на иностраном тржишту. Такође, измијењена је и процедура дефинисања визуелног идентитета националног бренда.

Влада је донијела Одлуку о измјени Одлуке о броју студената за упис у прву годину основних студија Универзитета Црне Горе за студијску 2021/2022. годину који се финансирају из Буџета Црне Горе, којом се одобрава упис осам студената на академски студијски програм Конзервација и рестаурација Факултета ликовних умјетности.

Донијета је Одлука о образовању Савјета за праћење израде Просторног плана Црне Горе. Савјет, на чијем челу ће бити предсједник Владе, фомира се у циљу праћење тока и динамике израде Просторног плана Црне Горе, предлагања мјера ради његове ефикасније и садржајније израде, те праћења имплемантације секторских политика Владе у Плану. У дискусији је оцијењено да динамични развој изискује и промптни одговор у циљу сихронизације политике развоја и просторног планирања, што представља основни разлог за формирање Савјета.

Влада је донијела Одлуку о доношењу Просторно-урбанистичког плана општине Гусиње. План представља основ за утврђивање политике развоја, уређења и коришћења простора и дефинисање стратегија, планова и програма развоја општине, укључујући и политике за њихову реализацију. Планска основа базирана је на принципима одрживог развоја, савременим начелима и стандардима организације и коришћења простора, као и интегралном посматрању и планирању развоја, заштите животне средине, заштите природне и културно-историјске баштине и изградње у простору.

Донијета је Одлука о изради Детаљног просторног плана за простор концесионог подручја за експлоатацију минералних сировина – Брсково. Главна сврха израде планског документа је да се обезбиједи јасна визија за будући развој овог простора. Након санирања површинског копа Брсково и јаловишта рудника, евентуална даља експлоатација металичних сировина (олово, цинк) биће могућа само на основу планског коришћења резерви, у складу са захтјевима заштите животне средине, а на основу детаљне истражне и друге одговарајуће документације. Планирање и реализација тог пројекта, како је наглашено у расправи, представља велики захват у простору, са значајним утицајима како на промјену природних карактеристика, тако и на живот и развој у подручју. У циљу сагледавања укупне проблематике утицаја изградње рудника, неопходно је извршити и одговарајуће анализе кроз које ће се дати одговори за рјешавање проблематике из области заштите животне средине, екологије, социологије, економије и просторног развоја подручја обухваћеног планираном изградњом. У том контексту, Влада је донијела и Одлуку о одређивању руководиоца израде ДУП-а Брсково и висини накнаде за руководиоца и стручни тим за израду ДУП-а.

Влада је донијела Одлуку о образовању Комисије за праћење спровођења и извјештавање о Програму развоја информационо-комуникационих технологија правосуђа 2021–2023. година и реализацију Акционог плана за његово спровођење. Правосудни информациони системи, као јединствени систем судова, државних тужилаштава, Управе за извршење кривичних санкција и Министарства правде, људских и мањинских права, треба да свакој од институција у оквиру система правосуђа обезбиједи електронски приступ подацима и аутоматизацију процеса, и то искључиво у оним сегментима дефинисаним законски утврђеним правима, и у складу са надлежностима и обавезама. Успостављање пуне интероперабилности између институција и увођење електронских сервиса у функционисање правосуђа ће убрзати службену комуникацију између правосудних институција, као и службену комуникацију истих према корисницима њихових услуга, повећаће ефикасност рјешавања предмета, те произвести финансијске уштеде правосудним институцијама и корисницима њихових услуга.

Влада је донијела Стратегију о миграцијама и реинтеграцији повратника у Црној Гори, за период 2021–2025. године с Акционим планом за имплементацију Стратегије о миграцијама и реинтеграцији повратника у Црној Гори, за период 2021–2025. године, за 2021. и 2022. годину. Стратегија се односи на мјешовите миграције, односно кретања људи који путују заједно, углавном на нерегуларан начин. Та кретања обухватају лица која траже међународну заштиту, избјеглице, апатриде, жртве трафикинга, дјецу без пратње или дјецу одвојену од родитеља/старатеља, као и мигранте у нерегуларним ситуацијама или повратнике по реадмисији. У складу са препорукама УН-а, Савјета Европе и надлежних органа ЕУ, Стратегија користи темим „нерегуларне миграције“ умјесто „незаконите миграције“, како би се избјегле негативне конотације, као и дехуманизација и криминализација тих лица. Стратегије је базирана на принципу да се заштита посебних група у контексту мјешовитих кретања не може спроводити изоловано од ширих трендова, политика и пракси које обликују глобалну мобилност. С тим у вези, Стратегија, поред осталог, тежи да осигура да политика управљања миграцијама, пракса и дискусије узимају у обзир међународне обавезе Црне Горе у заштити лица која траже међународну заштиту, избјеглица и апатрида, као и да препозна успостављени правни оквир за њихову заштиту.

Донијете су Смјернице за јачање етике и интегритета високих функционера извршне власти.  Циљ овог документа је да пружи подршку високим функционерима извршне власти у поштовању стандарда интегритета и јачање повјерења јавности у обављање њихових дужности, афирмација и унапређење достојанства и угледа ради остваривања заједничког добра и јавног интереса, као и јачање повјерења грађана у рад државних органа. Смјернице се односе на предсједника, потпредсједника и чланове Владе, државне секретаре у министарствима, савјетнике предсједника и потпредсједника Владе, старјешине органа управе, као и лица којима је престала наведена функција двије године по престанку функције.

Влада је донијела Програм за иновације 2021 – 2024. година

Донијет је и Програм подстицајних мјера у области руралног туризма за 2021/2022. годину. Програмом се дефинишу мјере, корисници, услови, износи критеријуми и поступак за додјелу средстава. За његову реализацију опредијељено је укупно 100.000 еура у оквиру три мјере: организовање етно-сајмова, развој иновативних туристичких производа и унапређење квалитета услуга и понуде у руралном туризму.

Влада је усвојила Извјештај о имплементацији Програма економских реформи за Црну Гору за период 2021-2023. година (за првих шест мјесеци 2021.године).

Усвојена је Информација о активностима на припреми Програма за унапређење Европске омладинске картице у Црној Гори за период 2022–2024. године. У циљу побољшања положаја и стварања бољих услова за младе ,препозната је потреба даљег развоја Европске омладинске картице у Црној Гори. Овај документ предвиђа интензивирање сарадње у пољу омладинске политике, а који се односе на: обезбјеђивање додатних попуста за младе у Црној Гори, већи степен информисаност младих, већу мобилност младих на нивоу Црне Горе и Европе, могућност за стицање додатних знања и вјештина у оквиру неформалног образовања, умрежавање младих са бизнис сектором и универзитетима и друго.

Влада је усвојила III Извјештај о спровођењу Конвенције о елиминацији свих облика дискриминације жена (CEDAW).

Донијет је План давања концесија за коришћење вода за изградњу хидроелектрана у Црној Гори за 2021. годину, којим је предвиђена додјела само једне концесије за изградњу мХЕ валоризацијом водног потенцијала из акумулације „Отиловићи“, у Пљевљима, уз постојећу брану, која би подразумјевала користишћење вишка воде која отиче из акумулације. Осим овог пројекта, Влада за 2021. годину не предвиђа додјелу концесија за потребе градње других мХЕ, у складу са опредјелјенјем да не треба подстицати изградњу нових мХЕ. Искључиви разлози којима се Влада руководила приликом доношења одлуке да се започну активности на додјели планиране концесије заснивају се на чињеници да ова мХЕ не нарушава нити угрожава како животну средину, тако ни локално становништво, будући да ће искористити водни потенцијал, као и велики дио постојећег система бране и других пратећих објеката, акумулације „Отиловићи“. Концесија ће бити директно додијељена ЕПЦГ, у складу са одредбом Закона о концесијама којом је прописано да није неопходно спроводити поступак јавног надметања у случају реализације концесије од стране привредног  друштва у коме држава има већинско власништво.

Влада је усвојила Информација о реализацији тендера по основу Јавног огласа за надметање у отвореном поступку за реализацију пројекта жичаре Котор-Ловћен. Тим поводом, задужена је Тендерска комисија да до краја октобра оконча преговоре са концесионаром и да извијести Владу о исходу преговора.

Поред осталог, Влада је усвојила Информацију о ситуацији у Авганистану и активностима у циљу разматрања пријема избјеглица. Имајући у виду да је Црна Гора посвећена активном учешћу у глобалним одговорима на хуманитарном плану, потврђујући да је кредибилан и поуздан партнер међународној заједници, Влада је одлучила да формира Међуресорску радну групу ради разматрања могућности за одговор на актуелну хуманитарну кризу и евентуалних капацитета за пријем ограниченог броја избјеглица, сходно пракси осталих чланица НАТО које су биле ангажоване у Авганистану.

40. sjednica Vlade Crne Gore (23.09.2021.)


40. сједница Владе Црне Горе

I МАТЕРИЈАЛИ КОЈИ СУ ВЛАДИ ДОСТАВЉЕНИ РАДИ РАСПРАВЕ
1.Предлог закона о коришћењу физичке инфраструктуре за постављање електронских комуникационих мрежа великих брзина Материјал Закључци
2.Предлог закона о измјенама и допунама Закона о националном бренду Материјал Закључци
3.Предлог одлуке о измјени Одлуке о броју студената за упис у прву годину основних студија Универзитета Црне Горе за студијску 2021/2022. годину који се финансирају из буџета Црне Горе Материјал Закључци
4.Предлог одлуке о образовању Савјета за праћење израде Просторног плана Црне Горе Материјал Закључци
5.Предлог одлуке о доношењу Просторно-урбанистичког плана Општине Гусиње Материјал Закључци
6.Предлог одлуке о изради Детаљног просторног плана за простор концесионог подручја за експлоатацију минералних сировина - Брсково и Предлог одлуке о одређивању руководиоца израде Детаљног просторног плана за простор концесионог подручја за експлоатацију минералних сировина - Брсково и висини накнаде за руководиоца и стручни тим за израду Детаљног просторног плана Материјал Закључци
7.Предлог одлуке о образовању Комисије за праћење спровођења и извјештавање о Програму развоја информационо-комуникационих технологија правосуђа 2021–2023. и реализацију Акционог плана за његово спровођење Материјал Закључци
8.Предлог стратегије о миграцијама и реинтеграцији повратника у Црној Гори, за период 2021–2025. године с Предлогом акционог плана за имплементацију Стратегије о миграцијама и реинтеграцији повратника у Црној Гори, за период 2021-2025. године, за 2021. и 2022. годину Материјал Закључци
9.Предлог смјерница за јачање етике и интегритета високих функционера извршне власти Материјал Закључци
10.Предлог програма за иновације 2021 - 2024. година Материјал Закључци
11.Предлог програма подстицајних мјера у области руралног туризма за 2021/2022. годину Материјал Закључци
12.Извјештај о имплементацији Програма економских реформи за Црну Гору за период 2021-2023. година (за првих шест мјесеци 2021. године) Материјал Закључци
13.Информација о статусу удјела Инвестиционо-развојног фонда Црне Горе АД Подгорица у ДОО Регионални водовод Црногорско приморје - Будва са Предлогом уговора о преносу новчаних средстава Материјал Закључци
14.Информација за извјештајни период од 01.04. до 30.06.2021. године коју је припремио Заштитник имовинско правних интереса Црне Горе Материјал Закључци
15.Информација о унапређењу институционалног оквира за одрживи развој Материјал Закључци
16.Информација о активностима на припреми Програма за унапређење Европске омладинске картице у Црној Гори за период 2022–2024. године Материјал Закључци
17.III извјештај о спровођењу Конвенције о елиминацији свих облика дискриминације жена (CEDAW) Материјал Закључци
18.Предлог за измјену Програма рада Владе Црне Горе за 2021. годину Материјал Закључци
19.Захтјев за давање сагласности за покретање поступка попуне радних мјеста која нијесу предвиђена Дјелимичним кадровским планом органа државне управе и служби Владе Црне Горе за 2021. годину Материјал Закључци
20.Кадровска питања Закључци
20.1Предлог за престанак мандата чланице Комисије за заштиту права у поступцима јавних набавки Материјал
20.2Предлог за престанак мандата генералне директорице Генералног директората за Европску унију у Министарству вањских послова Материјал
20.3Предлог за одређивање вршиоца дужности генералног директора Директората за медије у Министарству јавне управе, дигиталног друштва и медија Материјал
20.4Предлог за разрјешење једног члана и именовање два члана Одбора директора Клиничког центра Црне Горе Материјал
20.5Предлог за разрјешење в.д. директора Управе за спорт и младе Материјал
20.6Предлог за именовање в.д. директора Управе за спорт и младе Материјал
II МАТЕРИЈАЛИ КОЈИ СЕ ВЛАДИ ДОСТАВЉАЈУ С ПРЕДЛОГОМ ДА СЕ О ЊИМА НЕ РАСПРАВЉА
21.Предлог одлуке о престанку важења Одлуке о изради Измјена и допуна Државне студије локације „Дио Сектора 27 и Сектор 28” Материјал Закључци
22.Предлог одлуке о измјени Одлуке о оснивању Друштва са ограниченом одговорношћу „Радио-дифузни центар“ – Подгорица Материјал Закључци
23.Предлог одлуке о утврђивању јавног интереса за непотпуну експропријацију непокретности ради изградње 10 KV кабловског вода од ТС 35/10 KV „Бреза“ до СТС 10/0,4 KV „Лугови“, Општина Колашин Материјал Закључци
24.Предлог одлуке о преносу права располагања на непокретностима Општини Котор ради остваривања јавног интереса - изградње постројења за пречишћавање отпадних вода Материјал Закључци
25.Предлог одлуке о висини накнаде предсједнику, замјеницима предсједника, члановима и секретару Савјета за владавину права Материјал Закључци
26.Информација о закључивању Меморандума о разумијевању између Министарства економског развоја и програма Уједињених нација за развој (УНДП) у области иновација с Предлогом меморандума Материјал Закључци
27.Информација о закључивању Техничког споразума између Министарства одбране Црне Горе и Федералног Министарства одбране Републике Аустрије о основној обуци специјалиста за спашавање витлом с Предлогом техничког споразума Материјал Закључци
28.Информација о накнади члановима Комисије за праћење активности везаних за операције са угљоводоницима ради заштите животне средине Материјал Закључци
29.Извјештај о реализацији Акционог плана за спровођење Националног плана за имплементацију Стокхолмске конвенције с Акционим планом за период 2019-2023. године, за 2019 - 2020. годину Материјал Закључци
30.Извјештај о раду Агенције за цивилно ваздухопловство за 2020. годину, Извјештај о активностима на спровођењу и унапређењу управљања и контрола у Агенцији за цивилно ваздухопловство за 2020. годину, Финансијски извјештај Агенције за цивилно ваздухопловство за 2020. годину са Извјештајем независног ревизора о извршеној ревизији финансијских исказа за 2020. годину Материјал Закључци
31.Извјештај о раду Фонда за обештећење са извјештајем о прикупљеним средствима, расположивим акцијама и издатим обвезницама за 2020. годину Материјал Закључци
32.Предлог за измјену Закључка Владе Црне Горе, број: 04-4046/2, од 27. августа 2021. године Материјал Закључци
33.Предлог платформе за посјету мр Јакова Милатовића, министра економског развоја, Дубаију, од 24. до 27. септембра 2021. године Материјал Закључци
III МАТЕРИЈАЛИ КОЈИ СЕ ВЛАДИ ДОСТАВЉАЈУ РАДИ ДАВАЊА МИШЉЕЊА ИЛИ САГЛАСНОСТИ
34.Предлог одлуке о утврђивању коефицијената за зараде запослених у ЈУ Дневни центар за дјецу и омладину са сметњама и тешкоћама у развоју „Мојковац“ Материјал Закључци
35.Предлог одлуке о варијабилном дијелу зараде запослених у ЈУ Дневни центар за дјецу и омладину са сметњама и тешкоћама у развоју „Мојковац“ Материјал Закључци
36.Предлог одлуке о коефицијентима за зараде запослених у Јавној установи „Дневни центар за дјецу и младе са сметњама и тешкоћама у развоју - Тиват“ Материјал Закључци
37.Предлог за давање сагласности ЈУ ОШ „Зарија Вујошевић“ из Голубоваца за давање у закуп просторија уписаних у листу непокретности број 611 КО Матагужи, Главни град Подгорица у својини Црне Горе Материјал Закључци
38.Питања и предлози
38.1Предлог плана давања концесија за коришћење вода за изградњу хидроелектрана у Црној Гори за 2021. годину Материјал Закључци
38.2Информација о реализацији тендера по основу Јавног огласа за надметање у отвореном поступку за реализацију пројекта жичаре Котор-Ловћен Материјал Закључци
38.3Информација о ситуацији у Авганистану и активностима у циљу разматрања пријема избјеглица Материјал Закључци

Архива материјала са претходних сједница Владе Црне Горе:

Да ли вам је садржај ове странице био од користи?