Пажња: Садржај ове странице је дио архивског садржаја и односи се на претходне сазиве Владе Црне Горе. Могуће је да су информације застарјеле или нерелевантне.
Архива

Црна Гора напредује, али мора убрзати реформе

Црна Гора је уложила напоре и остварила напредак у областима животне средине, климатских промјена, саобраћаја, енергетике и регионалне политике упркос тешким временима, али мора убрзати реформе и побољшати резултате спровођења. Ово је закључено на 14. састанку Пододбора за саобраћај, животну средину, климатске промјене, енергетику и регионалну политику између Црне Горе и Европске комисије.

Државни секретар за екологију у Министарству екологије, просторног планирања и урбанизма, проф. др Данило Мрдак је истакао да је Влада Црне Горе, доношењем Акционог плана за испуњавање завршних мјерила у поглављу 27 – Животна средина и климатске промјене у фебруару ове године, као и припремом Анализе финансијских потреба за испуњавање завршних мјерила у поглављу 27, која је у процедури усвајања, дефинисала јасне кораке које је неопходно предузети у наредном периоду како би се испуниле обавезе које произилазе из завршних мјерила у поглављу 27.

Подсјетио је да су, поред наставка транспозиције правне тековине ЕУ у национално законодавство, посебно у областима индустријског загађења, хемикалија, цивилне заштите и климатских промјена, постигнути значајни резултати у области квалитета ваздуха и вода.

„У области квалитета ваздуха је припремљен Програм контроле загађивања ваздуха у складу са НЕЦ Директивом, као и процјена трошкова за спровођење мјера утврђених Програмом, који је достављен на мишљење Европској комисији у марту ове године. Такође, у току је и јавна расправа поводом Нацрта стратегије управљања квалитетом ваздуха за период 2021-2029“, казао је проф. др Мрдак.

Он је истакао да су у области квалитета вода припремљени Нацрти планова управљања водама на водном подручју два слива, Дунавски и Јадрански, чије усвајање на Влади је планирано за четврти квартал 2021, док се, у оквиру Ипа пројекта ,,Подршка имплементацији и мониторингу управљања водама у Црној Гори” имплементира неколико ЕУ директива.

„Посебно ми је задовољство да истакнем да је Црна Гора на Дан планете Земље, 22. априла 2021, прогласила прво заштићено подручје у мору – парк природе Платамуни, а у току је процедура за успостављање још два заштићена подручја у мору – Катич и острво стари Улцињ. Важно је истаћи и да су овогодишњим буџетом обезбијеђена средства за наставак теренског рада везано за успостављање Натура 2000 мреже“, казао је државни секретар.

Он је истакао да се, најкасније до септембра, очекује ангажман њемачког експерта, чији рад ће бити фокусиран на конкретан допринос унапређењу заштите и управљања парком природе Улцињска солана.
Да ли вам је садржај ове странице био од користи?